Alespoň částečnou prokazatelnou imunitu vůči koronaviru má v Česku už více než polovina dospělých, ukázaly poslední informace z dlouhodobého výzkumu Život během pandemie. Buď jsou očkovaní alespoň jednu dávkou, nebo nemoc covid-19 prodělali v posledním půlroce. Spolu s odezníváním epidemie přibývá mezilidských kontaktů a lidé se vracejí na pracoviště. Už jen desetina účastníků výzkumu koncem května hlásila, že plně pracují z domova.

K 25. květnu 43 procent dospělých respondentů absolvovalo minimálně jedno očkování, což odpovídá oficiálním datům, a dalších osm procent prodělalo nemoc v posledních šesti měsících. „Reálná míra imunity populace může být ale ještě vyšší, protože naše analýza nemůže zachytit nediagnostikované nakažené,“ uvedli autoři výzkumu z PAQ Research.

Počet přímých osobních kontaktů se v květnu zvýšil na průměrných 16 lidí týdně, o dva měsíce dřív jich bylo zhruba 12. Zároveň přibylo kontaktů delších než 15 minut bez roušky a respirátoru. I tak se ale díky očkování a imunitě po prodělání nemoci nezvyšuje průměrný počet rizikových setkání, kde ani jeden z účastníků nemá ani částečnou imunitu. V posledních týdnech se počet takových kontaktů pohybuje mezi 5,5 až sedmi, tedy na podobné úrovni jako v době nejtvrdších lockdownů.

Rychlost očkování a imunita získaná onemocněním přinejmenším do 24. května vyvažovala či převažovala rychlost rozvolňování a nárůstu kontaktů, uvedli autoři výzkumu. „To vysvětluje pozitivní trend epidemie v posledních týdnech,“ dodali.

Z hlediska typu kontaktů jsou návštěvy přátel a rodiny už na úrovni mimo epidemii, stoupá využívání MHD, návštěvy lékařů a sociálních služeb. Do otevřených restauračních zahrádek šlo ale v týdnu od 17. května jen 16 procent účastníků výzkumu, zatímco mimo epidemii restaurace navštěvuje týdně až polovina lidí.

„Využívání práce z domova se vrátilo na úroveň typickou mimo hlavní vlny epidemie, kolem deseti procent plný home office,“ uvedla PAQ Research. Ubylo také výpadků zaměstnanců kvůli nemocenské nebo ošetřovnému. V polovině května tak na pracoviště docházelo plně 74 procent lidí, nejvíc od přelomu září a října.

Dál stoupá míra protestovanosti. Nějakým typem testu prošlo v měsíci před 25. květnem více než 48 procent respondentů, ještě počátkem března to byla desetina. Z rizikových účastníků výzkumu, kteří se třeba potkali s nakaženým nebo měli příznaky covidu-19, testem prošly zhruba dvě třetiny. Na podzim to bylo jen kolem čtvrtiny.

Mírně se nadále zvyšuje také zájem o očkování proti covidu-19. Na konci května vakcínu chtělo 67 % dospělých se započtením již očkovaných, o dva měsíce dřív to bylo 61 %. Mezi mladšími lidmi s nižším vzděláním, z menších obcí a mezi chudými se ale zájem o očkování pohybuje stále jen okolo 50 %, upozornili autoři výzkumu.

2.6.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv