Samovolný únik moči představuje poměrně častý společenský, hygienický i zdravotní problém. Je obtížné s přesností určit, jaké části populace se přesně týká, jelikož většina odhadů je podhodnocena kvůli obtížnému získávání pravdivých informací. Mnoho lidí si totiž inkontinenci nechce přiznat nebo mají strach z vyšetření. Někteří si ani neuvědomují, že jde o problém, který by měli řešit. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace ale trpí inkontinencí přibližně 5–8 % obyvatelstva ve všech zemích světa. „Únik moči trápí v různé intenzitě všechny věkové kategorie – muže, ženy i děti. Ženy však nejčastěji. Důvodem je odlišné anatomické uspořádání orgánů v malé pánvi, svalů pánevního dna a u žen i počet a průběh porodů.“ doplňuje MUDr. Václav Hynek z Ústecké polikliniky, kterou provozuje zdravotnický holding Euroclinicum.

Inkontinence/ilustrační foto

Nejčastější příčinou úniku moči u mužů je hyperaktivní močový měchýř, kdy se jedná o složitou poruchu funkce svalů a nervů močového měchýře a dochází k opakovaným, stále se zesilujícím nervovým signálům vyžadujícím okamžité vymočení. U mužů je také častější urgentní inkontinence s výskytem hlavně po 60. roce života, která souvisí se zhoršenou průchodností při nezhoubné zvětšené prostatě.

Stresová inkontinence u mužů je často spojována s operacemi prostaty. Asi u poloviny žen, které trpí inkontinencí, jde o stresovou formu, v 11 % o urgentní a u 36 % o smíšenou. Vznik stresové inkontinence u žen souvisí s věkem, fyzickou námahou, počtem a průběhem porodů, a dokonce i rasou. „Samostatnou kapitolou je inkontinence u dětí, kde se mimo fyziologický výskyt pomočování do asi 1 roku až 2 let, většinou potýkáme s nočním pomočováním, které může přetrvávat i ve vyšším věku. To je spojeno s pomalejším dozráváním reflexu močení nebo může být formou hyperaktivního močového měchýře,“ dodává MUDr. Václav Hynek.

I u inkontinence moči lze zavést určitá preventivní opatření. „Vzniku stresové inkontinence či zlepšení mírných stupňů u žen se dá do jisté míry předcházet posilováním svalů pánevního dna. Aby bylo cvičení efektivní, je nejlepší poradit se s rehabilitačním pracovníkem a naučit se provádět cviky správně,“ doporučuje MUDr. Václav Hynek. Velmi důležité je i dodržování správného pitného režimu. Některé ženy ze strachu z pomočení raději nepijí, ale tím situaci ještě zhoršují. Koncentrovaná moč totiž neúměrně dráždí sliznici močového měchýře a nutkání na močení se tak může zintenzivnit. Vhodné je samozřejmě i přestat pít velké množství alkoholu a zcela ze svého života vyřadit cigarety.

Pokud žena trpí větším únikem moči, kdy je potřeba používat inkontinentní vložky každý den, je vhodná léčba chirurgická. Urgentní inkontinence se léčí užíváním léků, zatímco u smíšeného typu lze kombinovat léčbu operační s podáváním léků. „Například operační řešení stresové inkontinence u žen je velmi efektivní, při správně zvolené a provedené metodě je úspěšnost až 85–90%. Nejčastěji prováděnou metodou jsou mini-invazivní operační zákroky, kdy se zavedou pásky pod močovou trubici. Jde o zhruba dvacetiminutovou operaci, po níž si však pacientka musí dávat pozor, aby se nadměrně nenamáhala a aby si hlídala váhu,“ uvádí MUDr. Václav Hynek.

 

10.9.2015

zdroj: AMI Communications, Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv