Provozovatelé internetových lékáren chtějí dosáhnout toho, aby si lidé přes internet mohli koupit také receptové léky. Česká lékárnická komora s tím nesouhlasí. Argumentuje tím, že dostupnost lékárenské služby je po celém území ČR dobrá a že by výdej léku vždy měl provádět lékárník, včetně poučení pacienta. Prosadit změny zákona chce Česká asociace provozovatelů internetových lékáren ČAPIL, již založili Apotek s.r.o., EUC a.s. a Pears Health Cyber s.r.o.
Léky/ilustrační foto
Mezi její hlavní cíle patří vytvářet liberální podmínky pro provoz internetových lékáren, prosazovat zákony umožňující prodej receptových léčiv přes internet a ochrana práv pacientů na svobodný přístup k lékům, uvádí se v prohlášení, jež obdržela ČTK.

„Británie, Německo, Švédsko či Norsko umožňují pacientům prodej léků na recept přes internet už delší dobu. V Česku příslušný zákon stále chybí. Chceme vést diskusi, proč tento prodej, ke kterému stejně neoficiálně dochází, povolen není, a změnit to,“ řekl za Pears Health Cyber Vladimír Finsterle.

Prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba řekl, že podle jeho informací žádný zákonodárce tento návrh nechystá, neplánuje ho ani ministerstvo zdravotnictví. „Lepší dostupnost pro pacienty je zástupný problém, internetovým lékárnám jde hlavně o zisk,“ podotkl.

Ve Švédsku a Norsku, kde je hustota osídlení řádově nižší, se využívá prodej receptových léků přes internet jako doplňková možnost. Spádová lékárna v regionu ručí za to, že lék je řádně dodán. Lékárník je povinen zavolat pacientovi, zda lék dostal, zda balení nebylo poškozené a poučit ho o užívání. Sepíše o tom protokol.

V Německu a Británii je podle informací tamních lékárníků zájem o prodej receptových léků přes internet minimální. Například v Británii nasmlouvává tuto možnost Národní zdravotní služba jen v odlehlých regionech.

„V Česku je dostupnost lékáren výborná, a to i na venkově,“ zdůraznil Chudoba. Komora nyní zpracovává koncept, jak zlepšit dostupnost pro imobilní pacienty v léčebnách a domovech pro seniory, kde trvale nemají lékaře. Zásadní je nejen lék dodat, ale také vyhodnotit informace o pacientech a předcházet rizikům z nesprávné kombinace léčiv.

Cílem komory podle Chudoby je rozvíjet plnohodnotné lékárenské služby. Odbornou přípravu léků umí zabezpečit jen „kamenná“ lékárna. K volnému prodeji na internetu jsou v ČR povoleny jen ty nejbezpečnější přípravky, například léčivé čaje, živočišné uhlí a běžné léky na bolest.

23.7.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv