Izrael od 1. srpna umožní očkovat proti covidu-19 děti ve věku pěti až 11 let, kterým by při nákaze koronavirem hrozily vážné komplikace či smrt. S odvoláním na izraelské úřady to dnes uvedla agentura AFP.

„Jde o zvláštní povolení a každé očkování se bude zkoumat jednotlivě,“ řekl mluvčí izraelského ministerstva zdravotnictví. „Očkování (všech) dětí ve věku od pěti do 11 let se v této fázi nedoporučuje,“ dodalo ministerstvo a zdůraznilo, že očkování je doporučeno těm nejzranitelnějším.

Podle směrnice ministerstva může být dětem s těžkým chronickým onemocněním plic, vážnou imunosupresí, poruchami nervového vývoje, srpkovitou anémií, chronickým srdečním selháním, plicní hypertenzí nebo vysokým stupněm obezity podána dávka vakcíny od společností Pfizer a BioNTech v objemu 0,1 mililitru, což je třetina standardní dávky.

Asi 55 % izraelské populace bylo proti covidu-19 plně očkováno díky rozsáhlé kampani zahájené na konci prosince po dohodě s farmaceutickým gigantem Pfizer. Ten se s Izraelem domluvil na výměně dat o účincích očkování v této zemi, která má asi 9,3 milionu obyvatel a jejíž digitalizované lékařské databáze umožňují rychlé a rozsáhlé studie. Začátkem června izraelské úřady zpřístupnily očkování dětem od 12 do 16 let.

28.7.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv