Korejští zdravotníci zkoumají pacienty, kteří se z koronaviru vyléčili, ale testy u nich jeho přítomnost později znovu prokázaly. K dnešnímu dni Korea eviduje 141 takových případů. Podle expertů jsou možná různá vysvětlení – lidé se mohli opětovně nakazit, virus v jejich těle mohl zůstat a po čase se znovu probudit, na vině může být i nekonzistence v testování.

Možnost opětovné infekce budí největší obavy, protože taková skutečnost by měla dopad na vytvoření kolektivní imunity. Podle odborníků z korejského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí i jiných expertů se však toto vysvětlení nejeví jako pravděpodobné. Spíše se zdá, že u zkoumaných pacientů došlo k reaktivaci viru, který již byl v jejich organismu přítomen.

To by znamenalo, že se virus v těle pacientů může na nějakou dobu dostat do spícího stadia a že se za určitých podmínek nebo při oslabení imunity jedince může znovu probudit, myslí si odborníci.

Kim Čong-ki, virolog působící na Korejské univerzitě, přirovnal možné znovuprobuzení viru k vyvěrajícímu pramínku vody: „Když na něj položíte ruce, tak se zmenší, ale jakmile je dáte pryč, tak znovu vytryskne.“

I toto vysvětlení, pokud by se potvrdilo, by znamenalo nové výzvy pro snahy zabránit viru v jeho šíření. „Jihokorejské úřady ještě nezaznamenaly případ, kdy by tito „recidivisté“ šířili virus ve svém okolí. Pokud by však k takovému přenosu infekce došlo, byl by to velký problém,“ říká Sol De-wu, který se zabývá vývojem vakcíny na univerzitě v Soulu.

Pacienti v Jižní Koreji jsou prohlášeni za uzdravené, pokud mají dvakrát po sobě v časovém odstupu 48 hodin negativní test. Korejské testy odborná veřejnost považuje za přesné, v malém procentu případů ale mohou ukázat chybné výsledky. „Korejské testy se chlubí přesností 95 procent. V dvou až pěti procentech tedy mohou vést k chybně negativnímu nebo chybně pozitivnímu výsledku,“ vysvětluje Kim Čong-ki.

Korejské úřady uvedly, že u některých pacientů může být koncentrace viru tak nízká, že ji testy nedokážou odhalit. Možné je však i opačné vysvětlení – testy jsou natolik citlivé, že jako pozitivní výsledek vyhodnotí nízkou hladinu viru, která je neškodná, připomíná představitel korejského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

16.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv