Kanada zruší omezení pro darování krve od gayů a bisexuálních mužů, informovala agentura AFP. Namísto toho budou všichni dárci prověřováni ohledně rizikovějšího sexuálního chování bez ohledu na pohlaví nebo sexuální orientaci. Změna, která má začít platit od září, představuje významný milník na cestě k inkluzivnějšímu systému dárcovství krve, uvedlo kanadské ministerstvo zdravotnictví v prohlášení.

Tento krok navazuje na postupný vývoj kanadských pravidel pro dárcovství krve, napsala agentura Reuters. Severoamerická země zavedla zákaz darování krve od gayů a bisexuálních mužů v roce 1992 v reakci na skandál z 80. let minulého století, kdy se přibližně 2000 lidí nakazilo virem HIV a až 60 000 žloutenkou typu C z kontaminované krve, což byl důsledek selhání testů, upřesnila stanice BBC na svém webu.

Zákaz darování krve od gayů a bisexuálů byl nejprve doživotní, později úřady umožnily těmto mužům darovat krev po pěti letech od posledního sexuálního styku s jiným mužem. V současné době platí tříměsíční lhůta. Předchozí zdůvodnění zákazů podle Reuters spočívalo v tom, že u mužů, kteří mají pohlavní styk s jinými muži, je vyšší výskyt HIV. Odborníci a aktivisté však tvrdili, že se jedná o zastaralý a stigmatizující předpoklad, který neodráží současné rizikové faktory.

Na základě nových kritérií budou muset počkat tři měsíce s darováním krve všichni lidé, kteří měli rizikový sexuální styk. Ministerstvo zdravotnictví se při rozhodování podle AFP opřelo o výzkum, jenž konstatuje, že v současné době je riziko nákazy HIV z krve při testování všech vzorků velmi nízké. Upozorňuje také, že v posledních letech se v zemi neobjevila žádná darovaná krev s pozitivním výsledkem na HIV.

Mnoho států zavedlo podobné zákazy dárcovství krve v době epidemie AIDS v 80. letech 20. století, připomíná BBC. Odborníci však zjistili, že tato omezení mají jen malý účinek, protože krev je nyní předem systematicky testována na přítomnost virů, jako je HIV a žloutenka typu B či C. V posledních letech tak podobná omezení ruší země po celém světě. Podle BBC tak učinila například Británie, Francie, Řecko, Izrael, Maďarsko, Dánsko nebo Brazílie.

29.4.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv