Švýcarští vědci dokázali zjistit ze vzorků odpadních vod přítomnost koronaviru dokonce i ve velmi malé koncentraci. Vzorky vody odebrané z kanalizace by tak podle nich mohly sloužit jako systém včasného varování před propuknutím nové vlny nákazy v zemích, které uvolňují karanténní opatření, napsala dnes agentura Reuters.

Pokud by systém fungoval, mohly by vzorky odpadních vod upozornit veřejné zdravotní činitele na nový výskyt nemoci covid-19 dříve, než by ho bylo možné prokázat s pomocí diagnostických testů – možná zhruba o týden, uvedli vědci.

Covid-19 je onemocnění dýchacích cest způsobené koronavirem SARS-CoV-2, jímž se na celém světě nakazilo už více než 3,19 miliónu lidí, z nichž přes 227.000 zemřelo.

„Odpadní vody nelžou. Za několik hodin se v nich objeví to, co veřejnost vyloučí,“ řekl tým vědců pod vedením Christopha Orta ze švýcarského Federálního ústavu vodních věd a technologií.

Vědci Federálních technologických ústavů v Curychu a Lausanne uvedli, že sledovací metodu je stále ještě třeba vylepšit, než bude možné vyvodit rozhodující závěry ohledně koncentrace viru ve vzorcích. Ale předběžné závěry jsou podle nich povzbudivé.

30.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv