Karcinom lze vymýtit – alespoň ten, který způsobuje lidský papilomavirus (HPV). Ukazuje to úspěšný národní program v Austrálii kombinující očkování proti HPV a screening, díky kterým se v zemi snižuje výskyt karcinomu děložního hrdla. Loni se zde podle předpokladu odborníků dokonce příblížil k hranici tzv. vzácného onemocnění. Podmínkou úspěchu je podle European Cancer Organisation (Evropská organizace pro boj proti rakovině) 90% proočkovanost jak u dívek, tak u chlapců a zároveň vysoká návštěvnost screeningu.

Australská vláda spustila bezplatný plošný očkovací program proti HPV v roce 2007 pro dívky, o šest let později zavedla i očkování chlapců. Díky dlouhodobě vysoké proočkovanosti a návštěvnosti screeningu se tak v Austrálii podle odhadu odborníků v loňském roce objevil karcinom děložního hrdla v 7 případech na 100 tisíc žen. Hranice vzácného onemocnění je už 6 případů na 100 tisíc žen. Poklesl i výskyt genitálních bradavic. „Austrálie je v tomto ohledu světovým premiantem, povědomí o očkování je tam velmi vysoké a také jejich přístup k němu je zodpovědnější než u nás,“ říká MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP. Připomíná však, že klíčová je proočkovanost jak chlapců, tak dívek. 

Podle odborníků je cíl 90% proočkovanosti v Česku v současnosti vzdálený. Takto vysokou míru v Česku nemají ani některé povinné vakcíny.

V roce 2018 se podle odhadů nechalo naočkovat pouze 60 % dívek a 30 % chlapců ve věku 13 let. Tuzemský systém je přitom podle MUDr. Dvořáka nastaven dobře. „Stejně jako v Austrálii u nás hradíme vakcinaci jak dívkám, tak hochům, v České republice je to ve věku 13 let. Pro snížení výskytu karcinomu děložního hrdla ale nesmíme zapomínat také na důsledný screening a prevenci, což ženy velmi často zanedbávají,“ vysvětluje.

Velký zádrhel lékaři vidí i ve vzdělávání veřejnosti, která v Česku podléhá různým dezinformacím a očkování odmítá. „Obecné povědomí o rizicích spojených s HPV stoupá, lékaři navíc rodiče na očkování upozorňují při preventivních prohlídkách ve 13. roce dítěte. Poslední roky ale musíme bojovat s náladou společnosti zaměřenou proti očkování obecně. Té část rodičů podléhá a své děti očkovat nenechají – přitom je vakcínou mohou pomoci ochránit před zdravotními problémy v dospělosti,“ říká  MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Vymýcení karcinomu děložního hrdla bychom se mohli dočkat i v České republice. Je však nutné zvýšit proočkovanost proti HPV u chlapců i dívek. 

5.4.2021

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv