Ministerstvo zdravotnictví plánuje pro příští rok vynaložit na investice z národních zdrojů pouze necelou miliardu korun. Vyplývá to z návrhu jeho rozpočtu, který budou v nejbližších týdnech projednávat výbory poslanecké směnovny.

Zdravotnictví a peníze/ilustrační foto

Největší částka (325 mil. Kč) je vyčleněna na program strategických investic. Ten již v roce 2016 schválila vláda premiéra Sobotky, dosud se však nerealizoval. Posunu se možná dočkáme v příštím roce, kdy se počítá s čerpáním peněz na novou gynekologicko-porodnickou kliniku FN v Brně. V Plzni se mohou těšit na výstavbu pavilonu chirurgických oborů a pražský IKEM by se měl začít rozšířovat o další budovy. To umožní mimo jiné zvýšit  o 56 lůžek kapacitu toho špičkového pracoviště.

Fakultní nemocnice dostanou prostředky také z dalšího programu (314 mil. Kč). V jeho rámci se dobuduje centrální urgentní příjem VFN v Praze. V Hradci Králové by se mělo postavit nové transfúzní oddělení a fakultka v Brně bude rekonstruovat rozvody vody, které se nyní nacházejí v havarijní stavu.

Další peníze (215 mil. Kč) dostanou i jiné státní nemocnice. V brněnském Masarykově onkologickém ústavu je využijí na rekonstrukci a dostavbu stoletého Bakešova pavilonu. Thomayerova nemocnice si zakoupí dva lineární urychlovače jako náhradu za dosluhující jednotky na místní onkologické klinice.

V porovnání s výše uvedenými částkami na ostatní investiční programy zbyly pouze drobné. Např. na výstavbu a rekonstrukci hospiců má směřovat 15 mil. Kč. O deset milionů korun více dostanou na investice krajské hygienické stanice. Ze stejného balíku peněz se v pražské Bulovce vybuduje samostatné intenzivní lůžko pro pacienty s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu.

30.10.2019

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv