S teplým počasím přichází i sezóna klíšťat. Ačkoliv je klíště drobný hmyz, dokáže člověku způsobit velké zdravotní problémy. Mezi nejčastější a nejznámější nemoci patří klíšťová encefalitida. U nás se klíšťatům bohužel daří nadmíru dobře, a proto je potřeba se před nimi v čase jejich největší aktivity – od jara do podzimu, chránit. 

Klíšťata se pohybují lezením po zemi a rostlinách a na svého hostitele obvykle čekají ve vysoké trávě. Nevyhneme se jim ani ve městských parcích, dostat je dokonce můžeme i z domácích mazlíčků, kteří si jej na srsti přinesou z procházky. Než se tedy vydáte do přírody, rozhodně nenechávejte nic náhodě a myslete na své zdraví. Bránit se proti tomuto obtížnému hmyzu je možné pomoci různých druhů repelentů. Nejúčinnější ochranou proti infekční nákaze ale zůstává očkování.  

Podpora preventivního očkování

Klíšťová encefalitida okáže člověka vyřadit z pracovního a osobního života i na několik týdnů, a navíc může zanechat trvalé zdravotní následky. Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Proočkovanost proti ní je u nás stále velmi nízká a vakcína není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Některé pojišťovny proto nabízejí svým klientům příspěvek na očkování z Fondu prevence. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR příspěvek na toto očkování letos zvýšila – dospělí mohou žádat až 1000 Kč, děti až 1 500 Kč.

Schéma očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze tří vakcín a vzhledem k delšímu průběhu vakcinace, se s první dávkou doporučuje začít již v zimě. Jinak je ale vakcinace možná celoročně. Očkování proti klíšťové encefalitidě je doporučováno všem, ale hlavně lidem od středního věku výše, jelikož s věkem stoupá i závažnost onemocnění.

Repelenty – spolehlivá, ne však 100% ochrana

Než se tedy vydáte do přírody, rozhodně nenechávejte nic náhodě a myslete na své zdraví. Chránit se před klíšťaty lze i pomocí různých druhů repelentů. Ty se od sebe liší jak složením nebo koncentrací účinné látky, tak i způsobem aplikace. Ale bez ohledu na druh, všechny repelenty proti hmyzu v zemích Evropské unie prochází náročným procesem registrace a při dodržení pokynů pro aplikaci uvedených na etiketě se považují za zcela bezpečné.

Rozlišujeme především repelenty syntetické, přírodní nebo domácí. Nejběžnější účinnou složkou většiny syntetických repelentů je látka označovaná zkratkou DEET (diethyltoluamid). Používá již přes šedesát let a za tu dobu nebyly pozorovány žádné závažnější vedlejší účinky na člověka. DEET obsahuje rovněž většina repelentů určených pro děti od dvou měsíců. Jistou nevýhodou je jeho specifický zápach, jenž může někomu vadit. Navíc je určen k přímé aplikaci na kůži a může poškodit některé syntetické materiály, plast či sklo, pokud je nanesen na jejich povrch. 

Stále více lidí jako ochranu před klíšťaty preferuje přírodní prostředky s obsahem esenciálních olejů rostlin. Proti klíšťatům fungují zejména směsí s obsahem terpenoidů. Jejich aroma hmyz odpuzuje. Terpenoidy obsahuje například citronová tráva, cedr, eukalyptus, levandule, máta nebo pelargónie. Přírodní repelenty mohou být pro člověka bezpečnější a bezpochyby jsou i ekologicky šetrnější.  Nevýhodou je, že některé přírodní extrakty mohou dráždit pokožku a způsobovat alergické reakce. Většina těchto přírodních odpuzovačů navíc nebyla testována a nelze tedy zaručit jejich účinnost, ani se na ně stoprocentně spoléhat. 

15.6.2021

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv