Kombinace první dávky očkování proti koronaviru od společnosti AstraZeneca s druhou dávkou preparátů založených na technologii takzvané mediátorové RNA (mRNA) firem Pfizer/BioNTech a Moderna poskytuje „dobrou ochranu“. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na studii dánského Státního sérologického institutu (SSI).

Dánsko vyloučilo v dubnu vakcínu AstraZeneca ze svého očkovacího programu kvůli zprávám o vzácných, ale potenciálně nebezpečných krevních sraženinách. Později přestalo ze stejného důvodu očkovat i jednodávkovou vakcínou americké firmy Johnson & Johnson. Obě očkovací látky jsou vyráběny s pomocí podobné technologie.

Přes 144 000 Dánů dostalo první dávku AstraZeneky. Následně jim byla podána druhá dávka proticovidové vakcíny od firem Pfizer/BioNTech či Moderna. K podobnému řešení jako Dánsko přistoupilo i Švédsko, Německo a Francie.

„Studie ukázala, že 14 dní po kombinovaném očkovacím programu kleslo riziko nákazy virem SARS-CoV-2 o 88 % v porovnání s nenaočkovanými jedinci,“ uvedl SSI. Podle úřadu je účinnost kombinovaných vakcín vysoká. Z jiné studie SSI vyplynulo, že dva týdny po podání druhé dávky Pfizer a BioNTech klesá riziko nákazy o 90 %.

Výzkum byl provedený mezi únorem a červnem, kdy v zemi dominovala mutace alfa, poprvé objevená v Británii. Studie neuvádí, zda má kombinace vakcín stejně vysokou účinnost i proti nakažlivější mutaci delta, která je nyní v Dánsku převažující variantou.

Autoři studie rovněž neuvedli, zda kombinace vakcín snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19. Nikdo z jedinců, kteří obdrželi dvě dávky vakcín od jiných výrobců, nevyžadoval nemocniční léčbu nebo na nemoc covid-19 nezemřel.

V Dánsku, které má přes 5,7 milionu obyvatel, úřady registrovaly 318 805 potvrzených případů koronaviru a 2551 úmrtí. Alespoň jednu dávku obdrželo 72 % Dánů, plně naočkovaných je 55 %.

2.8.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv