Stomatologie je podle České stomatologické komory (ČSK) po lázních epidemií covidu-19 druhým nejpostiženějším oborem zdravotní péče. Zubaři loni dostali uhrazeno zdravotními pojišťovnami asi o 1,7 miliardy korun méně, než bylo plánováno. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident ČSK Roman Šmucler. Podle náměstka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Davida Šmehlíka budou zubní lékaři dostávat od pojišťoven platbu za registrovaného pacienta, aby byli motivovaní k preventivní péči.

Zubní péči zdravotní pojišťovny hradí formou plateb za jednotlivé výkony, zároveň je v ní podle Šmuclera vysoký podíl úhrad přímo od pacientů. Celkově se tak podle Šmuclerova odhadu může jednat s těmito soukromými penězi o ztrátu 3,5 až čtyři miliardy korun.

Celkově je v příštím roce plánováno na zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění 380 miliard korun. Podíl stomatologie na těchto úhradách v posledních letech klesá. Zatímco v roce 2000 dostávaly ordinace zubařů 6,33 procenta, loni to bylo 3,67 procenta.

Více než polovina celkových úhrad z pojištění jde do nemocnic, asi 13 procent na léky, asi 8,5 procenta a praktickým lékařům asi 5,6 procenta. V absolutních číslech dostává obor podle Šmuclera víc, protože roste celková rozdělovaná částka z pojistného. Podle něj ale stoupají i náklady ordinací. Část lékařů tak pacienty takzvaně „na pojišťovnu“ vůbec nepřijímá, což se komora s pojišťovnami snaží měnit.

Loňský pokles byl způsobený epidemií. „Nařídili jsme objednávat méně pacientů za den, ale nedostali jsme kompenzace,“ řekl Šmucler. Většina ordinací podle něj nezavřela nebo jen v prvních měsících epidemie. Brzy byla obnovená nejen akutní, ale i preventivní péče.

Nošení ochranných pomůcek, které teď používají i jiné obory, bylo podle něj u zubařů běžné i před koronavirem. „Naše práce je velmi infekční, proto mám roušku a štít. Když je každý rok chřipková epidemie, tak nosím místo roušky respirátor,“ popsal Šmucler.

Pojišťovny chtějí podle Šmehlíka situaci vylepšit a zároveň tím zajistit péči pro více pojištěnců. VZP jako největší pojišťovna s tím začala v červenci 2019 a od té doby se podařilo najít registrujícího zubaře pro 150.000 lidí. Odhaduje, že za všechny pojišťovny to může být až pro 300.000 lidí.

Pro pojišťovny pracuje asi 8000 zubařů, asi dvě třetiny se podle Šmehlíka zapojily do programu VZP, který bonifikuje za přijímání nových pacientů a další úkony. Díky tomu se podle něj podařilo asi o deset hodin zvýšit průměrnou dobu ordinačních hodin, což umožňuje přijímat další pacienty. Pojišťovny řeší také předávání ordinací po odchodech zubařů do důchodu nebo zajištění péče v regionech, kde chybí.

Průměrný výdaj VZP na jednoho pojištěnce v oblasti stomatologie je asi 1182 korun, za pět let stoupla o 214 korun. Nově by ordinace měly podle Šmehlíka dostávat 1000 korun na pacienta za rok, pokud u něj udělají preventivní prohlídku. Pojišťovna odhaduje, že ročně půjde asi o miliardu korun. „Říkáme stomatologům: chceme, abyste tu prevenci dělali, ne abychom potom platili intervenci,“ dodal.

22.4.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv