I zhruba dva týdny před koncem prázdnin se lidé mohou bez obav koupat v přírodních koupalištích. V některých nádržích se sice přemnožily zdraví škodlivé sinice, ale ochlazení v předchozích dnech místy kvalitu vody vylepšilo. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic.
Zlepšení zaznamenali hygienici například u vody v Brněnské přehradě. Všech pět sledovaných koupališť, tedy Kozí horka, Osada, Rakovec, Rokle i Sokolské koupaliště, má vodu vhodnou ke koupání. Bez problémů se mohou lidé koupat i v dalších přírodních koupalištích na jihu Moravy. Zhoršená zůstává kvalita vody v Plumlovské přehradě u Prostějova v Olomouckém kraji, hygienici doporučují po koupání sprchu. Jezera Poděbrady u Olomouce jsou stále čistá.
V Moravskoslezském kraji je zhoršená jakost vody v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku. Opatrní tak musejí být lidé s oslabeným imunitním systémem, děti, těhotné ženy či alergici. Pozor si musejí citlivější lidé dávat i v hlučínském jezeře nebo v nádrži Brušperk. Jinde v regionu je koupání bez rizika.
V sousedním Zlínském kraji se sice snížil obsah sinic ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku, zákaz koupání ale trvá. Ostatní koupaliště v regionu mají vodu v pořádku, jen po koupání v Bystřičce na Vsetínsku by se lidé měli osprchovat. Na Vysočině jsou nevhodné ke koupání rybníky Kachlička a Ředkovec na Havlíčkobrodsku.
Na východě Čech jsou v Pardubickém kraji koupaliště většinou čistá, výjimkou je rybník Rosnička na Svitavsku se zákazem koupání. V Libereckém kraji se zlepšila kvalita vody v Hamerském jezeře na Českolipsku, už je jen mírně zakalená. Na Máchově jezeře a na koupališti v Chrastavě by se lidé měli po koupání osprchovat, v jiných nádržích je voda čistá. V nádrži Rozkoš na Náchodsku u autokempu v Královéhradeckém kraji platí stále zákaz koupání, jinak se mohou lidé v kraji koupat bez obav.
V západních Čechách si musejí lidé dát pozor v Plzeňském kraji v rybníku Valcha a koupališti v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku, kde je voda nevhodná ke koupání. Na koupališti v Anníně naopak byla voda nevhodná ke koupání na začátku srpna, ale nyní se zlepšila. V Karlovarském kraji vyhlásili hygienici zákaz koupání v nádrži Skalka na Chebsku a koupání nedoporučují ani ve Velkém rybníce u Hroznětína. V Ústeckém kraji by se lidé měli po koupání v Nechranické přehradě na Chomutovsku, jezeře Chmelař na Ústecku a Chabařovicích nedaleko Ústí nad Labem osprchovat.
Ve většině středočeských přírodních koupališť se mohou lidé koupat bez rizika. Jen na přehradě Slapy a v orlické lokalitě Podskalí je stále zhoršená kvalita vody. V Praze mají horší kvalitu vody pouze koupaliště Hostivař a rybník Šeberák, potíže ale lidem nehrozí.
19.8.2016zdroj: ČTK