Na přelomu června a července otevřela ministerstva zdravotnictví a financí dosud nejvyšší počet kontrol zdravotních pojišťoven. Ze sedmi činných pojišťoven přišli kontroloři celkem do čtyř téměř najednou. Přitom v předchozích letech bylo zvykem kontrolovat jednu až dvě pojišťovny za rok. Kromě toho ještě probíhá kontrolní akce v jedné ze dvou pojišťoven v likvidaci.

Kontrola/ilustrační foto

„Jedná se o kontroly komplexní, kdy mohou být a jsou kontrolovány všechny oblasti činnosti, které dle právních předpisů může ministerstvo zdravotnictví v součinnosti s ministerstvem financí kontrolovat,“ uvedla mluvčí resortu zdravotnictví Štěpánka Čechová. Pracovníci ministerstev se tak zaměří třeba na veřejné zakázky či úhrady za zdravotní služby.

Podle odpovědi mluvčí na dotaz portálu ozdravotnictvi.cz byla zahájena kontrola v České průmyslové zdravotní pojišťovně, Revírní bratrské pokladně, Oborové zdravotní pojišťovně a VZP ČR. Jednotlivé kontroly budou probíhat zhruba šest měsíců. Kromě toho dobíhá kontrola v Mendlově zdravotní pojišťovně v likvidaci. Kontrola v Revírní bratrské pokladně byla původně přerušena v roce 2013 a nyní byla obnovena.

Zvýšení kontrol je důsledek dohody ministrů zdravotnictví a financí z minulého roku, podle které MZ dostane na tyto účely více peněz, aby mohlo personálně posílit kontrolní útvar. To se právě nyní projevilo. Počet kontrolních týmů se zvýšil z jednoho na tři, přičemž tři pracovníky MZ v každém týmu doplňují ještě tři pracovníci MF.

28.7.2015

zdroj: Martin Černý, Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv