Kouření způsobuje 80 procent případů chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), zbytek souvisí se znečištěným prostředím, genetikou a opakovanými záněty dýchacích cest. Nemoc, jíž v tuzemsku trpí 800.000 lidí a každoročně jich 2500 usmrtí, se projevuje dušností a vleklým kašlem. Naprosto nezbytné je přestat kouřit a nejlepší prevencí je nikdy kouřit nezačínat, řekl ČTK primář kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Nemocnice Na Bulovce Norbert Pauk.

Škodlivost kouření/ilustrační foto

„CHOPN je onemocnění celoživotní, a pokud jednou vznikne, nelze ho zastavit. Hlavním vyvolavatelem je aktivní kouření cigaret,“ varoval.

Problém podle primáře je v tom, že nejen pacienti, ale často ani lékaři na možnost tohoto onemocnění nepomyslí. Varujícími příznaky jsou postupně se zhoršující dušnost, u některých pacientů pak kašel a vykašlávání hlenů. Kuřáci většinou přičítají kašel pouze kouření, přitom kašel trvající déle než šest týdnů, aniž má člověk běžnou virózu, je varující. Může znamenat CHOPN nebo i plicní rakovinu, která se často u pacientů s chronicky poškozenými sliznicemi dýchacích cest rozvine.

„Důležitá proto je osvěta nejen v laické veřejnosti, ale zejména také u praktických lékařů, kteří by při základních příznacích měli na CHOPN myslet. Při kuřácké anamnéze, tedy při kouření cigaret a věku nad 40 let, bychom u všech pacientů s dušností a dlouhodobým kašlem měli provést vyšetření k průkazu zúžení průduškového stromu,“ uvedl primář.

Pokud se nemoc zjistí včas, lze zhoršování stavu výrazně zpomalit a potíže pacientů zmírnit. V tom případě stačí inhalační léky, které krátkodobě průdušky rozšíří. V těžších stadiích je nutno inhalovat pravidelně léky s dlouhodobým účinkem, k tomu i dechová rehabilitace. Pacienti v nejtěžších stadiích končívají na JIP s náhlým dechovým selháním, potřebují přístrojovou podporu dýchání. V domácí péči pak musejí dlouhodobě dostávat kyslík, u některých je řešením transplantace plic.

Na záludnou plicní nemoc upozorní odborníci v akci Česko dýchej při příležitosti Světového dne boje proti CHOPN, který je 19. listopadu. Ve stáncích center zdraví v Ostravě, Plzni, Praze, Ústí nad Labem a Brně mohou zájemci tento víkend podstoupit bezplatné vyšetření plicních funkcí, tzv. spirometrii, která umí nemoc odhalit. Loni při stejné akci se dalo vyšetřit téměř 1500 lidí.
Bezplatná spirometrická vyšetření

Ostrava OC Nová Karolína 22. listopadu 12:00-19:00
Plzeň OC Olympia 22. listopadu 12:00-19:00
Ústí nad Labem Mírové náměstí 22. listopadu 10:00-16:00
Brno OC Futurum 23. listopadu 12:00-19:00
Praha OC Nový Smíchov 23. listopadu 12:00-19:00

Zdroj: www.copn.cz

18.11.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv