Současná epidemie nového typu koronaviru ukázala, že elektronizace zdravotnictví je nezbytná. Příslušný zákon mělo ministerstvo podle posledních plánů předložit do letošního března, kvůli krizi má ale zpoždění. Norma by měla být hotová ještě do konce tohoto volebního období, tedy do podzimu příštího roku. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zákon především nastavuje standardy a bezpečnost výměny dat.

„Jestli nám tato krize ukázala něco pozitivního, tak že elektronizace zdravotnictví je naprosto nezbytná a že ji musíme rozvíjet. Bez dat nejsme schopni ve zdravotnictví reálně řídit nic, včetně takovýchto krizí,“ uvedl ministr. Upozornil na to, jak důležité je v současné době například předávání dat mezi laboratořemi, hygienickými stanicemi nebo poskytovateli zdravotní péče.

Zpožděný je kvůli epidemii celý legislativní plán. „Nejenom zákon o elektronizaci zdravotnictví ale všechny zákony jsme museli odložit, protože toto ministerstvo zdravotnictví se vlastně transformovalo na covid ministerstvo,“ řekl Vojtěch. Podle něj je nyní potřeba resort restartovat. „Postupně k tomu už dochází,“ podotkl.

Zákon o elektronizaci zdravotnictví považuje ministr za jednu z priorit. „Chceme ho dokončit a předložit do vlády a Sněmovny ještě v tomto volební období,“ dodal.

Prvním konkrétním krokem elektronizace zdravotnictví bylo zavedení elektronických receptů na léky. Od loňského roku také na ministerstvu funguje samostatný odbor Národního centra elektronického zdravotnictví v sekci náměstka pro zdravotní péči. Současně vzniká takzvaná resortní infrastruktura eHealth, která má kromě provozování registrů umožnit také bezpečnou výměnu zdravotnické dokumentace mezi zařízeními.

K pilotnímu provozu se připravuje Národní zdravotnický portál. Přes něj by mohlo být možné například změnit praktického lékaře, najít si nového či požádat o výpis ze své zdravotnické dokumentace. Do dokumentace bude moci mít po povolení přístup jak rodina, tak vybraní lékaři. Počítá se i s možností elektronického objednávání nebo sdílení výsledků o provedených vyšetřeních.

23.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv