Pro přijetí protikuřáckého zákona beze změn, jak to doporučil zdravotnický výbor Senátu, se dnes vyslovili zákonodárci ČSSD a členové senátního klubu KDU-ČSL a nezávislí, které podpořili známí lékaři. Odpůrce normy – místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) nepochybuje, že Senát ve čtvrtek schválení normy odhlasuje, rád by ale posunul její účinnost tak, aby z ní bylo možné odstranit absurdity typu zákazu kouření v botanických zahradách či celých areálů nemocnic.

Kalendář/ilustrační foto

Onkolog senátor ČSSD Jana Žaloudík má za to, že norma je dlouho přenášená a měla by být schválena co nejrychleji. Ať jsou Sněmovnou předložená pravidla jakákoli, určitě se usadí, míní.

„Už od středověku jsme opustili to, že bychom vyhazovali odpady na ulici, dokonce se staráme o odlučovače na komínech, dokonce kontrolujeme exhalace z dopravy a staráme se o životní prostředí, a tady v tom mikroprostředí si foukáme kouř sobě vzájemně, čímž většina trpí,“ uvedl Žaloudík na tiskové konferenci. Zákon je podle něj hlavně signálem pro mladé. „Mohl by mít dvě věty. Prostě vyměšování kouře, tekutin a pevných látek se nesluší na veřejnosti a druhá by mohla být, že peníze do tohoto vkládané jsou toxické,“ uvedl.

Kubera proti zákonu argumentuje především ochranou svobody rozhodování. „Je tady skupina lidí, která si myslí, že bude náš život regulovat od narození až do smrti, a jen ona ví, co je nejlepší dělat,“ řekl novinářům. Poukázal například na to, že ze zdravotního pojištění se léčí úrazy turistů a horolezců, horskou turistiku ale nikdo neomezuje. Připustil, že zákon bude schválen. „Klíčové je, že pokud by prošel pozměňovací návrh, aby byla účinnost pozměněna, tak by bylo možné opravit nesmysly typu, že v zoo se kouřit může, ale v botanické zahraně nemůže,“ uvedl.

Podle senátora KDU-ČSL a lékaře Lumíra Kantora se Česko přijetím normy vrátí na mapu Evropy. I podle něj je klíčový zejména pro ochranu dětí, jako primář novorozeneckého oddělení připomenul, že rodičům kuřákům se častěji děti rodí předčasně. Specialista na transplantaci plic Pavel Pafko poznamenal, že vliv kouření na zdraví je neoddiskutovatelný, otázkou je omezování ve veřejných prostorách soukromých vlastníků. „Jejich představa je taková, že ve svém podniku si mohou dělat, co chtějí. Neuvědomují si, že už dávno mají kontroly potravin, nápojů, hygienických zařízení ve svých zařízeních. Toto omezení není ničím jiným,“ konstatoval.

Norma má zavést především úplný zákaz kouření ve vnitřních prostorách pohostinských zařízeních či na nástupištích, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech nebo prodej cigaret v automatech. Kubera chce tyto zákazy nahradit absolutním zákazem kouření s účinností od začátku ledna 2025. Zákaz by podle jeho návrhu měl platit i pro elektronické cigarety. „Boj s tím je marný, necháme se chránit Evropskou unií jako menšiny… druhou variantou je, že založíme náboženskou společnost a hospody budou naše kostely,“ vyklíčil Kubera budoucnost kuřáků.

18.1.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv