Laboratoře v Česku mají zatím dostatek kapacity i materiálu pro testování na koronavirus. Maximální kapacity testů zatím většinou nedosáhly. Vyplývá to z ankety ČTK mezi laboratořemi a nemocnicemi. V Česku bylo doposud provedeno zhruba 179.000 testů na nákazu koronavirem. Stát chystá studii kolektivní imunity, kvůli níž bude od čtvrtka otestováno plošně až 27.000 lidí z míst s různým podílem nakažených.
Jednotlivé laboratoře dělají nyní desítky až stovky testů denně. Třeba v Plzeňském kraji mají rozbor vzorků u lidí s podezřením na nemoc covid-19 způsobovanou koronavirem na starosti tři laboratoře. Ještě před dvěma týdny byl v regionu nedostatek laboratorních kapacit, testovacích setů i pomůcek a hygienici museli prosit o pomoc laboratoře v Praze a Ostravě. Nyní už ale testování plně zvládají a v případě nenadálé události mají kapacitu zvládnout i větší nápor, řekl dnes ČTK plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD). Podle ředitele krajské hygienické stanice Michala Bartoše by laboratoře v regionu zvládly až 1000 testů denně.
Také testovací kapacity společnosti Nemocnice Pardubického kraje jsou zatím vytížené jen zčásti. Nemocnice v regionu jsou schopné denně zpracovat 550 až 600 vzorků, řekla ČTK mluvčí společnosti Kateřina Semrádová. „V pondělí naše laboratoře vyšetřily 269 vzorků, o víkendu to bylo 330 vzorků,“ uvedla.
„Laboratoře v ústecké Masarykově nemocnici metodou RT-PCR vyšetří v průměru 150 vzorků denně, kapacita dosud byla dostačující. Krajská zdravotní požádala Státní zdravotní ústav o povolení provádět testování také pro laboratoř klinické mikrobiologie ve své mostecké nemocnici,“ uvedl ředitel firmy Krajská zdravotní Petr Fiala. Dostatečnou kapacitu má podle mluvčího Krajské nemocnice Liberec Václava Řičáře i tamní laboratoř. Kvůli zpracovávání testů na koronavirus přešla na nepřetržitý provoz. „Denně děláme v průměru zhruba 200 testů,“ řekl.
Denní kapacita testů na koronavirus v laboratoři institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně je 100 až 150 vzorků. „Minulý týden se testovalo 70 až 120 vzorků denně,“ řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Vzorky v regionu analyzuje také třeba Cytogenetická laboratoř Brno. „Naše kapacita je zatím 30 vzorků ve všední dny, o víkendu dvojnásobek. Kapacitu všedních dnů máme zaplněnou zcela, víkendovou ne vždy,“ uvedla vedoucí laborantka Romana Kamermeierová.
Oddělení molekulární biologie Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě za poslední týden dělá průměrně 340 testů za den. „O týden dříve, kdy jistě sehrály roli i Velikonoce, byl denní průměr zhruba o devět deset procent vyšší. Domníváme se, že je to dáno dvěma faktory. Jednak zvýšily své kapacity i jiné laboratoře, jednak je možné, že skutečně klesá počet indikací hygieniků,“ uvedl vedoucí oddělení Jakub Mrázek. Největší denní počet testů podle něj činil 600.
Laboratoře mají také dostatečné zásoby materiálu pro testování. Laboratoř Fakultní nemocnice Hradec Králové, která v pondělí provedla 292 rozborů, má podle mluvčího Jakuba Sochora dostatek odběrových sad i dalšího materiálu. Zásoby jsou při současné spotřebě zhruba na dva týdny. „Aktuálně je testovacích sad a zdravotníků, kteří odběry provádí, dostatek,“ uvedl také ředitel ústecké krajské firmy Krajská zdravotní Petr Fiala.
V předchozích dnech se denní počty testů v celé republice pohybovaly přibližně od 3000 po 8000. Nejvíce testů za den dosud činil asi 8300. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na konci března uvedl, že se kapacita testování na koronavirus přiblížila 10.000 vzorkům denně. Premiér Andrej Babiš předtím uváděl, že jsou dokonce ambice, provádět denně až 20.000 testů.
21.4.2020zdroj: ČTK