V ordinacích ortopedů přibývá pacientů nad 60 let, kteří utrpěli úraz při sportu. Dřív tvořili většinu pacientů senioři, kteří měli potíže s klouby kvůli věku. Novinářům to řekl vedoucí lékař traumatologického oddělení mladoboleslavské oblastní nemocnice Milan Kutáček. Současní senioři mají před sebou vidinu dožití 90 let, tomu se musejí přizpůsobit i užívané léčebné metody, dodal.

Nordic walking/ilustrační foto

„Přibývá velmi aktivních osmdesátníků, častěji jsou to ženy, mnoho mužů se toho věku ani nedožije. I tito pacienti si chtějí zachovat životní standard a nechtějí se vzdát běžných aktivit. Léčba u nich se zaměřuje na zachování hybnosti co nejdelší dobu, sebeobslužnosti, sociální nezávislosti a samozřejmě zmírnění bolesti,“ řekl.

Starší lidé mívají řadu dalších nemocí, což komplikuje případnou operaci. Nejčastěji je pro ně řešením endoprotéza, tedy náhrada zničeného kloubu. Protože ale před sebou mívají až 30 let dalšího života a endoprotéza tak dlouho plně funkční nevydrží, vyplatí se podle Kutáčka zvolit metody, které narušování kloubů zpomalí a nutnost velké operace oddálí.

Endoprotéza umožní seniorovi vrátit se k původním aktivitám. U pacienta je ale nutno trvale sledovat stav kostí a léčit osteoporózu. Součástí komplexního přístupu je i úprava bezbariérového prostředí, protože závažné zlomeniny utrpí senioři nejčastěji v domácím prostředí.

Na potlačení bolesti dostávají senioři jako ostatní pacienti nesteroidní antiflogistika a do kloubů se jim aplikují injekce s deriváty kyseliny hyaluronové. Některým pomáhá léčba růstovými faktory krevních destiček, tzv. metoda ACP. Je to nadstandard, který zdravotní pojišťovny nehradí. Jedna dávka stojí 3500 až 4000 korun, na tenisový loket jsou potřeba tři dávky, na velké klouby až šest dávek.

Metoda ACP využívá regeneračních schopností vlastní krve. Léčebná dávka obsahuje plazmu obohacenou krevními destičkami, aplikuje se do místa poranění injekčně. Urychlí se tím hojení a zabrání přechodu nemoci do chronického stadia. Metoda ACP je odlišná od léčby kmenovými buňkami, o níž se v ortopedii rovněž diskutuje. Podle vyjádření odborné ortopedické společnosti je nutno léčbu kmenovými buňkami ještě zkoumat, pro masové rozšíření chybí zhodnocení efektu léčby.

16.4.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv