Zahraniční lékaře zřejmě čeká změna podmínek aprobační zkoušky pro praxi v Česku. Budou se moci o její složení pokusit maximálně čtyřikrát, rozložit by si ji ale mohli do dvou dnů. Sněmovní zdravotnický výbor dnes doporučil tuto úpravu poslance ANO Davida Kasala zapracovat do senátní novely, jejímž cílem je vyřadit terapeuty a specialisty čínské medicíny ze zákona o nelékařských zdravotnických povoláních.
Lékař/ilustrační foto
Rozdělení čtyřdílné zkoušky do dvou dnů je v zájmu nemocnic, které se potýkají s nedostatkem lékařů. Omezení pokusů naopak zabrání tomu, aby zahraniční lékaři žádali opakovaně o uznání jejich schopností léčit české pacienty. Změnu podpořilo ministerstvo zdravotnictví, stejně jako další poslanecké úpravy zástupců vládního hnutí ANO.

Výbor i díky tomu schválil také návrh Jany Pastuchové, aby roční nemocniční praxi jako podmínku pro nové zdravotnické záchranáře nemuseli absolvovat řidiči záchranných vozů, kteří vykonávají tuto práci nejméně pět let. Podobně upraveny mají být rovněž rekvalifikace zdravotních sester na zdravotně-sociální pracovnice nebo požadavky na dětské sestry, klinické logopedy či psychology ve zdravotnictví.

Jiří Mašek prosadil ve výboru návrh, aby si stanice protialkoholní a protitoxikomanické záchytné služby mohly najmout odborné lékaře z jiných zařízení.

Senátní novela má v zákoně o zdravotnických povoláních zrušit podmínky vzdělávání pro terapeuty a specialisty čínské medicíny. Důvodem je to, aby tyto formy pomoci nebyly hrazeny pojišťovnami. Zákonodárci se shodovali s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem na tom, že čínskou medicínu by měl upravit samostatný zákon o léčitelích, který chystá ministerstvo zdravotnictví předložit v první polovině příštího roku.

Do zákona se tradiční čínská medicína dostala v minulém volebním období, úpravu prosadil tehdejší předseda sněmovního výboru Rostislav Vyzula. Argumentoval tím, že nyní není možné jednoznačně ověřit vzdělání poskytovatelů čínské péče ani její rozsah a kvalitu.

27.9.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv