Komory lékařů a lékárníků odmítají elektronické recepty, které mají platit od roku 2018. Jsou podle nich nepřipravené a uživatelsky nepřátelské. Chybí podle nich také prováděcí vyhláška, která by upravila podrobnosti zákona. Novinářům to řekli zástupci obou komor na dnešní společné tiskové konferenci. Navrhují, aby byl systém spuštěný jako dobrovolný a dopracován. Vyjádření ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má provoz systému eReceptů na starosti, ČTK shání. V Česku se vydá 60 až 70 milionů papírových receptů ročně.

Recept/ilustrační foto

„Navrhujeme rychlou novelu zákona o léčivech, která by celý systém učinila nepovinným. Věříme, že tím jak by se systém zdokonaloval, by se k němu postupně připojilo větší a větší množství lékařů,“ řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Současný parlament už to podle něj neudělá, naděje vkládá do nově zvoleného.

Podle zákona hrozí lékařům, kteří od začátku příštího roku nebudou vydávat recepty elektronicky, pokuta až dva miliony korun. Problémy budou mít podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky zejména praktičtí lékaři na venkově nebo starší. Asi stovka jich zvažuje, že kvůli eReceptu a následné povinnosti elektronické evidence tržeb zavře ordinace. „Systém přináší i nemalé náklady. Ordinace musí být vybaveny vysokorychlostním internetem a kvalitní tiskárnou, která by dokázala tisknout kódy čitelně,“ upozornil.

Povinné elektronické recepty se nelíbí ani lékárníkům. Systém podle předsedy České lékárnické komory Lubomíra Chudoby neúměrně prodlouží adiministrativu při výdeji léků. V případě chyby na receptu bude muset lékař vystavit nový. „Systém není dostatečně vyzkoušený. Ve formě eReceptu se zpracovává zhruba sedm procent z celkového počtu,“ dodal Chudoba.

Chybějící prováděcí vyhláška by měla podle lékařů například definovat, v jakých případech je možné vystavit papírový recept.

Nejběžnější formou eReceptu bude papírová průvodka s kódem. Místo razítka a podpisu lékaře bude elektronický podpis. Další možností bude SMS na mobilní telefon, e-mail se zašifrovaným souborem PDF nebo zobrazení receptu ve webové nebo mobilní aplikaci.

Lékárník recept načte z papíru či elektronického zařízení a do úložiště zaznamená výdej léku. Lékař může v systému zkontrolovat, zda si pacient lék vyzvedl. Recept bude možné vystavit i bez osobní návštěvy lékaře.

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007. Vytvoření systému a jeho čtyřletá podpora a rozvoj vyšel SÚKL na 14 milionů korun. Samotný provoz vyjde na 100.000 korun měsíčně.

Ministerstvo zdravotnictví podle dřívějších vyjádření počítá se zmírněním povinnosti v situacích, kdy bude výpadek elektřiny či internetu, nebo lékař nebude mít z terénu připojení. Systém eReceptů provozovala pro SÚKL od roku 2012 firma Tronevia, která nyní vede s ústavem soudní spor o práva nakládání s aplikacemi. Náklady na původní řešení byly asi dva miliony korun měsíčně.

5.9.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv