Dbát na dostatečný přísun tekutin a vyhýbat se nadměrné fyzické aktivitě radí lékaři pro nadcházející dva tropické dny. Nejvhodnější je čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy ředěné vodou, bylinné čaje a zeleninové šťávy. Lidé by měli vypít přinejmenším dva až tři litry tekutiny v menších dávkách v průběhu dne, při zátěži i víc. Alkohol a káva se nedoporučují. Podle předpovědi se může rtuť teploměru dnes a v pátek vyšplhat na 34 až 36 stupňů Celsia.

Vysoké teploty/ilustrační foto

Mezi nejčastější příčiny kolapsů patří právě nedodržování pitného režimu, nadměrná fyzická aktivita nepřiměřená věku a zdravotnímu stavu, nevhodné oblečení i dlouhý pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy.

Nejvíc lidí s kolapsy je ve vyšším věku. Ve vedrech přibývá ale i dalších obtíží, které souvisejí s vedry – víc je dechových potíží, bolestí na hrudi a záchvatovitých stavu, například závratí.

Horké počasí ohrožuje hlavně lidi nad 65 let, děti do čtyř let, těhotné a kojící, lidi s nemocným srdcem, vysokým tlakem a pacienty užívající léky na depresi či nespavost. Na pozoru by se měli mít diabetici a astmatici. Kolaps z horka hrozí ale i zcela zdravým lidem. Rizikovou skupinou jsou děti – obsah vody v těle mají vyšší než dospělí, proto více reagují na nedostatek tekutin. Stejně jako senioři nevnímají děti pocity žízně, nápoje je nutno jim nabízet.

Chybou je nepít kvůli obavám z pocení, tělo tekutiny ve vedru potřebuje. Lze je doplnit také z ovoce a zeleniny bohaté na vodu, jako jsou rajčata, okurky, melouny, jahody nebo citrusy. Hygienici radí nosit vodu stále s sebou, voda pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje přehřívání.

K doplnění minerálů, o které tělo přijde pocením, je dobré pít minerálky, dospělý by měl vypít denně nanejvýš půl litru, dítě méně. Minerálky by se měly střídat. Kdo se léčí se srdcem či s ledvinami, měl by se o pitném režimu poradit s lékařem.

Místnosti je vhodné větrat večer, v noci a časně ráno, kdy je vzduch chladnější. Není dobré zvyšovat teplotu v bytě vařením a používáním trouby. Naopak pomáhá zastínit okna závěsy a žaluziemi, opakovaně si dát chladnou sprchu a pobývat ve stinných částech budov. Oblečení by mělo být lehké, netísnivé, světlých barev a z přírodních materiálů.

23.6.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv