Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně mohli díky přístroji na mimotělní oběh odstranit část levé plíce s nádorem ženě, která už v minulosti přišla o pravou plíci a část levé. Řekl to přednosta I. chirurgické kliniky Ivan Čapov. Pacientka tak žije zhruba s polovinou levé plíce. Podle Čapova žije pacientka běžný život, jen se musí více chránit například před nemocemi.

Operační sál/ilustrační foto

Základ léčby rakoviny plic spočívá v odstranění části plic s nádorem. Při operaci pacient dýchá jen neoperovanou plící. Proto je problematický zákrok u pacientů, kteří už o druhou plíci nebo její část přišli. Dřív byly takové operace vyloučené, nyní lze využít takzvanou mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO), která zajišťuje okysličení krve, aniž by pacient dýchal.

„Pacientce byla v průběhu operace odváděna žilní krev do přístroje, kde byla okysličena, a následně vrácena zpět pacientce. Bylo tak možné na operovanou plíci skoro tři hodiny nedýchat,“ přiblížil anesteziolog Ivan Čundrle.

Podle mluvčí nemocnice Petry Veselé kontaktovala pacientka lékaře sama poté, co se z médií dozvěděla o loňském případu jiného pacienta. V minulém roce na podzim lékaři ve svatoanenské nemocnici použili poprvé přístroj pro mimotělní oběh při operaci nádoru pravé plíce u muže, který už z dřívějška neměl polovinu plíce levé. Operace tehdy byla úspěšná.

Žena byla podle Čapova v nemocnici druhou pacientkou, u níž lékaři kvůli chybějící plíci použili pro odstranění nádoru z druhé plíce mimotělní oběh.

Nemocnice používá ECMO už několik let, většinou ale pro jiné problémy než rakovinu plic. Díky přístroji zachránila například osmatřicetiletého diabetika, který měl srdeční zástavu s komplikujícím masivním vdechováním žaludečního obsahu do plic provázeného selháváním dýchání. „Letos jsme přístroj využili také v době chřipkové epidemie u pěti pacientů, kteří se v kritickém stavu ocitli na ARO,“ doplnil ředitel nemocnice Martin Pavlík.

26.3.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv