Očkování proti rakovině vyvolané lidskými papilomaviry (HPV), které patří mezi nejčastější sexuálně přenášené infekce, chtějí čeští lékaři prosadit také pro chlapce. Zatím se očkují v Česku ze zákona jen dívky. Běžně očkují chlapce v Rakousku, Itálii, Austrálii, Kanadě a USA a podle místopředsedy České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka by bylo vhodné prosadit je pro chlapce i v Česku. Letos spustila preventivní program pro chlapce Všeobecná zdravotní pojišťovna a i jiné pojišťovny mají programy, jak očkování proti HPV chlapcům zpřístupnit.

Chlapec ve škole/ilustrační foto

„Vzhledem k tomu, že se problematika dotýká téměř rovnocenně obou pohlaví, tak očkování zvýhodňující jenom jednu skupinu obyvatel podle pohlaví nemá moc oprávnění. Vidíme v zahraničí, že čím dál více zemí hodlá očkovat paritně chlapce i dívky. Určitě by bylo vhodné zkusit to prosadit i v podmínkách ČR,“ řekl Dvořák na dnešní tiskové konferenci lékařského sdružení HPV College a Klubu ZN.

Problém podle něj je v tom, že česká společnost stále vnímá nemoci způsobené HPV jako čistě ženská onemocnění. „Skutečnost je přitom zásadně jiná. Muži nejsou jen přenašeči infekce, ale téměř v polovině případů i oběti život ohrožujících nebo velmi nepříjemných onemocnění,“ uvedl s tím, že evropské i americké středisko pro kontrolu a prevenci onemocnění v nejnovějším doporučení označila omezení očkování proti HPV pouze na dívky za překonané. Chránit je podle nich potřeba celou populaci.

HPV způsobuje u žen rakovinu děložního čípku, která je druhým nejčastějším smrtelným onkologickým onemocněním žen v plodném věku. Vyvolává u žen také rakovinu vulvy či vaginy, u mužů pak rakovinu penisu a u obou pohlaví rakovinu análního otvoru. Papilomaviry způsobují rovněž zhoubná onemocnění hlavy a krku, nezhoubné nádorky kůže a sliznic. Jsou i příčinou genitálních bradavic, a to hlavně mezi mladými lidmi.

S infekcí HPV se během života setká přes 80 procent lidí. U většiny se tělo dokáže s infekcí vypořádat, ale strmě přibývá těch, u kterých se vyvine nádor. Očkování proti HPV podstupuje v Česku těsně přes 50 procent třináctiletých dívek, v zemích západní Evropy kolem 80 procent.

Virus se přenáší sexem, k vyšší ochraně dívek přispěje, když budou očkováním chráněni také chlapci. Navíc očkování ochrání i přímo je proti nepříjemným nebo i smrtelným chorobám.
Některé země již doporučují/financují HPV očkování chlapců

stát skupina zavedeno důvod
USA rutinní pro chlapce 11-12 let státem financovaný program od konce roku 2011 pro všechny členské státy celkově pro společnost tíživé břemeno,
nákladová efektivita
Austrálie rutinní pro chlapce 12-13 let školní program začal v únoru 2013 přijatelná nákladová efektivita
Kanada muži 9-26 let,
rutinní pro chlapce 9-13
program začal v 2013 v Albertě a provinciích snaha přijatelně kontrolovat onemocnění, nákladová efektivita
Rakousko v očkovacím kalendáři chlapci 9-12 let program začal v únoru 2014 pro chlapce 9-12 leté, od září 2014 školní program pro chlapce devítileté přerušit řetězec infekce
Německo dospívající muži preferenčně 12-17 let efektivní od ledna 2013 omezit šíření HPV infekce v populaci

Zdroj: www.hpv-college.cz

19.11.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv