Lékaři v ČR loni transplantovali orgány 872 pacientům, od začátku transplantačního programu v 60. letech minulého století jich bylo více jen v roce 2018. Orgány pro operace získali díky 298 zemřelým dárcům, předloni jich bylo o 30 méně. Meziročně nejvíce přibylo transplantací srdce. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo Koordinační středisko transplantací (KST).
„Koordinační středisko transplantací zaevidovalo 298 zemřelých dárců orgánů, v loňském roce se počet zastavil na čísle 268. Transplantační týmy díky tomu zachránily nebo zlepšily kvalitu života 872 pacientům,“ uvedlo KST v tiskové zprávě.
Dlouhodobě nejvíce bývá transplantací ledvin, protože je jako párový orgán mohou darovat i živí dárci. Loni jich bylo 520, nejvíce od začátku transplantačního programu. Právě u operací ledvin byl v letech 2020 a 2021 největší pokles kvůli epidemii covidu-19. Naopak na více než 50 navýšila Fakultní nemocnice v Motole v době epidemie počet transplantací plic.
Meziročně nejvíce loni přibylo pacientů s transplantovaných srdcem, bylo jich 81, zatímco předloni 74. Zatím nejvíc nových srdcí lékaři voperovali pacientům v roce 2014, a to 87.
„V loňském roce provedl pražský IKEM první transplantaci jater od žijícího dárce, kdy příjemcem byla dospělá pacientka. Nového štěpu odebraného tímto způsobem se dočkalo devět pacientů,“ uvedlo KST. Celkově bylo transplantováno 180 jater, zatím nejvyšší počet byl 216 v roce 2018.
Transplantacím se vedle pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Fakultní nemocnice v Motole věnují i fakultní nemocnice v Brně, Hradci Králové, Plzni, Ostravě a Olomouci. Na transplantace orgánů na konci loňského roku čekalo podle údajů na listině KST 599 lidí. Nejvíce z nich, 392, by potřebovalo novou ledvinu, 82 jich potřebovalo játra a padesátka srdce.
2.1.2023zdroj: ČTK