Kompenzační vyhláška, jak ji navrhuje ministerstvo zdravotnictví, podle České lékařské komory ekonomickou stabilizaci zdravotnictví nezajistí. Stanovisko k dokumentu, který má upravit úhrady zdravotní péče od července do konce roku pro všechny segmenty, zveřejnila komora na webu. Místo naplánovaných 340 miliard korun má prostřednictvím kompenzační vyhlášky jít do zdravotnictví 354 miliard korun. Pět miliard půjde přímo na péči o pacienty s covidem-19, kterých bylo hospitalizováno od 1. března zhruba 1200, na testování podezřelých případů, odměny zdravotníků nebo nákupy ochranných pomůcek po skončení nouzového stavu.

Zhruba 21 miliard přidá stát zvýšením platby za státní pojištěnce o 500 korun a propad příjmů vyrovnají ještě zčásti zdravotní pojišťovny z rezerv z předchozích let. Podle ministerstva bude vyhláška, která má platit od 1. července, zohledňovat také výpadek péče v době, kdy ji musely nemocnice a ordinace omezit jen na nezbytně nutnou.

„Ministerstvo vychází z chybného předpokladu, že sníženou produkci z období platnosti restriktivních protiepidemických opatření mohou poskytovatelé zdravotnických služeb ve zbytku roku dohnat zvýšením výkonnosti. Ministerstvo ve svém návrhu také vůbec nepočítá s případnými dalšími vlnami epidemie,“ napsal prezident komory Milan Kubek.

Nemocnice mají pro letošní rok od pojišťoven naplánované zálohy, které dostávají každý měsíc. Vypočítávají se z jejich produkce v roce 2018. Pokud by ale pracovali méně než na 79 až 82 procent předloňské péče, budou podle návrhu muset rozdíl vracet.

„Kompenzační vyhláška totiž musí dát poskytovatelům zdravotních služeb jistotu, že současné zálohové platby od zdravotních pojišťoven nejsou pouhou ‚bezúročnou půjčkou‘, a že tedy nebude příští rok muset pojišťovnám peníze vracet,“ uvedl. Zálohy za celý rok pojišťovny zúčtovávají v polovině následujícího roku.

Některé ordinace se podle komory dostaly i na pouhou čtvrtinu standardní produkce, přestože zůstaly pro pacienty otevřené. Pokles u části lékařských specializací nezastavila ani možnost ordinovat na dálku po telefonu. Podle Kubka šlo například o různá pravidelná vyšetření, například na pracovištích, kde se zjišťuje riziko rakoviny tlustého střeva pomocí endoskopie.

Podle komory by tak i ordinace měly mít stanovený limit na 80 procentech předloňské produkce stejně jako nemocnice. Srovnat by se podle něj měly úhrady pro ambulance v nemocnicích a mimo ně, ministerstvo ale navrhuje nemocničním přidat víc, protože musely péči omezit.

16.6.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv