Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala vládu, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Měl by obsahovat pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce, zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol, zvyšování platů lékařů a ostatních zdravotníků minimálně o deset procent každý rok a sjednocení platových tabulek ve státních i soukromých nemocnicích. Novinářům to dnes řekl prezident ČLK Milan Kubek.
Lékař/ilustrační foto

„ČLK upozorňuje, že v první polovině funkčního období vaší vlády hlavní úkoly vyplývající pro zdravotnictví z jejího programového prohlášení splněny nebyly,“ uvedl Kubek s tím, že na premiéra Bohuslava Sobotku se stavovská organizace obrátila otevřeným dopisem 2. března z pověření představenstva ČLK a předsedů okresních sdružení ČLK.

Základním úkolem zdravotnictví podle Kubka je zajišťování dostupnosti kvalitní a bezpečné péče pro každého, kdo ji potřebuje. „Navzdory obětavé práci tisíců lékařů a zdravotních sester již české zdravotnictví není schopno tento úkol plnit a česká medicína začíná ztrácet svoji dosud oceňovanou kvalitu a pověst,“ řekl Kubek.

Podle ankety ČLK chybí v krajských nemocnicích 826 lékařů. Nedostatek pracovníků souvisí právě s nedostatkem peněz v resortu. Na lékařských fakultách ročně promuje v oboru tisícovka lékařů, ale 200 jich odchází do zahraničí, aniž vůbec začalo v ČR pracovat.

„Řada regionálních nemocnic je personálně zdevastovaná a zcela závislá na nejisté práci cizinců. Zavírají se klíčová oddělení, například okresní interny a pediatrie. V mnoha městech a obcích občané marně shánějí lékaře,“ upozornila komora premiéra.

„Nedostatek peněz, nedostatek lékařů i ostatních zdravotníků jsou spolu s porušováním platných zákonů a dalších právních norem příčinou krize českého zdravotnictví, která se projevuje poklesem dostupnosti, kvality a bezpečnosti zdravotních služeb pro naše občany,“ shrnul Kubek.

Index kvality zdravotní péče v evropských zemích za rok 2015 vyzdvihuje Českou republiku spolu s Estonskem jako země, které při nízkých celkových výdajích na zdravotnictví nabízejí dobrou péči. Podle Kubka ale je kvalita péče a vysoká efektivita českého zdravotnictví dosahována na úkor spravedlivého odměňování zdravotníků.

nam mal

7.3.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv