Lékařské fakulty dostanou 135 milionů korun na navýšení platů už od tohoto akademického roku. Přidají hlavně učitelům prvních tří ročníků, řekl dnes předseda Asociace děkanů lékařských fakult a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šedo. V současné době studuje na sedmi lékařských fakultách v Česku asi 21.000 lidí, absolventů je kolem 2000 každý rok. Vláda dnes schválila finance na navýšení počtu studentů o 15 procent, za 11 let na to vydá 6,8 miliardy korun.
„Poměrná část prostředků určených k navýšení rozpočtů lékařských fakult bude ve zbytkových měsících tohoto roku využita především na financování růstu platů lékařů-pedagogů, jejichž platové ohodnocení je proti jejich kolegům ze zdravotnických zařízení daleko nižší,“ řekl Šedo.
Lékařská fakulta Univerzity Karlovy se tak podle něj bude moci lépe připravit na plánované zvýšení počtu studentů. „Program podpory lékařských fakult bude v dalších letech pokrývat poměrně další ročníky studia, tak, jak bude odpovídat nárůstu počtu studentů,“ dodal. V současné době lékařské fakulty přijímají asi každého desátého až patnáctého zájemce.
Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima dnes schválenou podporu lékařských fakult uvítal. Podle něj je to jeden z důležitých prvků pro to, aby se v horizontu šesti až deseti let vyřešil hrozící nedostatek lékařů. „Jisté je, že budou muset následovat ještě další kroky, o kterých jednáme: podpora infrastruktury lékařských fakult, úzká spolupráce s fakultními nemocnicemi a dalšími zařízeními, kde se budoucí lékaři vzdělávají,“ dodal Zima.
Podle Asociace děkanů lékařských fakult si lékaři-učitelé ve stejném věku a při stejném vzdělání přijdou asi na polovinu proti kolegům v nemocnicích. Nastupujícím učitelům mohou fakulty nabídnout tarifní plat kolem 23.000 až 27.000 korun hrubého. Plat se zvyšuje po dosažení titulu docenta, což trvá obvykle deset až 15 let. Stoupne na přibližně 45.000 korun, u profesorů na 50.000 až 60.000 korun.
Někdy ale fakulty na plné úvazky nemají, takže nabízejí částečné úvazky. Lékaři z klinické praxe proto často kombinují výuku s úvazkem v nemocnici. U teoretických oborů to ale není vždy možné. Nejvíc chybí učitelé anatomie, často jsou v důchodovém věku. Ve výuce je nahrazují absolventi přírodovědných oborů.
4.9.2018zdroj: ČTK