Zdravotnické a lékařské odbory vyzvaly politické strany, aby podpořily prodloužení nouzového stavu, odložily zmírňování opatření a přijaly kompenzace pro uzavřené podniky a pro lidi v izolaci a karanténě. Ve společné výzvě to napsali zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů.

„Vezměte vážně hrozbu nových ještě více nakažlivých mutací koronaviru a nezahrávejte si s nezodpovědnými nápady na rozvolňování opatření, prodlužte nouzový stav,“ napsaly odbory.

Ekonomická podpora má podle nich zbavit lidi existenčních obav z nahlášení rizikových kontaktů a karantény. „Postarejte se o takové kompenzace, aby zoufalá ekonomická situace a strach z příštích dní nevyháněly lidi na velice rizikové demonstrace do ulic,“ uvedli odboráři dále v prohlášení.

Už minulý týden upozornily zdravotnické odbory na to, že data o naplněnosti nemocnic pacienty s covidem-19 postihují jenom lidi, kteří jsou v nich do 20 dní od prvního pozitivního testu na nový typ koronaviru. Kdo vyžaduje delší léčbu na nemocničním lůžku, ve statistikách se neobjeví, protože už není pozitivní.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v sobotu informoval, že ministra zdravotnictví Jana Blatného minulý týden vyzval k doplnění těchto čísel do statistik. Blatný v pátek televizi Seznam potvrdil, že může jít o 30 až 40 procent pacientů s covidem-19, kteří v nemocnicích zůstávají déle, než jsou uváděni jako pozitivní hospitalizovaní ve zveřejňovaných datech.

V neděli bylo v nemocnicích 5473 pozitivních pacientů a 986 z nich na jednotkách intenzivní péče. Politické strany by podle odborů měly společně požádat občany o solidaritu s přetíženými zdravotníky a dodržování nezbytných, byť nepříjemných opatření.

Další výzvu směřovali odboráři veřejnosti. „Věřte, prosím, zdravotníkům, kteří se starají o pacienty s covidem, že situace je velmi vážná, že i přes veškerou péči mnoho lidí rychle a neodvratně umírá. Že neumírají jen lidé velmi staří a velmi nemocní, ale i ti, kteří by jinak před sebou měli mnoho let hezkého života,“ napsali.

8.2.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv