Lékařům při rozhodování o předepsání antibiotik poradí odborníci z nového specializovaného pracoviště, které otevřela Nemocnice Šumperk. Antibiotické středisko dohlíží nad léčbou antibiotiky v Nemocnici Šumperk a nabízí také konzultace lékařům v okolí. Dnes to řekla primářka mikrobiologické laboratoře a antibiotického střediska Nemocnice Šumperk Erika Czyžová.

Léky/ilustrační foto

„Hlavním cílem je, aby léčba probíhala správně, tedy správným lékem ve správné dávce,“ uvedla Czyžová. Upozornila, že antibiotická léčba je často předepisována bez vyšetření původce nemoci, což snižuje její efektivitu. Podle lékařky by se antibiotiky měly léčit jen bakteriální infekce. „A to ideálně cíleně na základě vyšetření klinického materiálu od pacienta. Právě v tom sehrává důležitou roli naše mikrobiologická laboratoř a antibiotické středisko,“ uvedla Czyžová..

Odborníci šumperské nemocnice identifikují původce infekce a stanoví jeho citlivost na antibiotika. Tato informace pak pomůže lékaři při rozhodování o přípravku, který má šanci průběh infekce co nejefektivněji ovlivnit. „Tím se lékař vyvaruje toho, že předepíše léky, které na původce infekce nepůsobí a pouze zvyšují riziko vzniku rezistence na dané antibiotikum v budoucnosti,“ podotkla Czyžová.

Antibiotika jsou podle Czyžové velmi cenné léky, které se používají při léčbě bakteriálních infekcí. Czyžová připomněla, že na virové infekce ale nepůsobí, což poměrně velká část veřejnosti neví. Zejména v období chřipek se pak lidé v ordinacích praktických lékařů často dožadují předepsání antibiotik s vidinou, že se rychleji uzdraví.

Nadužívání antibiotik je ale kontraproduktivní a pro tělo velmi škodlivé. „Čím víc a častěji antibiotikum používáme, tím víc se proti němu snaží naše tělo bránit. A někdy se dokáže bránit velmi účinně. Dnes už se setkáváme s bakteriemi, které dokážou zlikvidovat účinnost většiny použitelných antibiotik,“ upozornila Czyžová.

Podle Czyžové by lékaři v ambulancích měli používat především základní antibiotika, která jsou doporučena pro léčbu jednotlivých typů infekcí. Takzvaná širokospektrá antibiotika, která pokrývají širokou škálu mikrobů, by měla být vyhrazena pro závažné stavy a používána výhradně v nemocnicích pod dohledem odborníků.

9.12.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv