Státní ústav pro kontrolu léčiv se odvolá proti předběžnému opatření Městského soudu v Praze, podle něhož nesmí užívat softwarové aplikace, čímž je mimo jiné blokována činnost konopného registru. Novinářům to dnes řekl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Samotný registr není předmětem předběžného opatření. Ústav k němu má vypořádána licenční práva, servis a podporu mu doposud poskytovala firma Tronevia a.s., která o předběžné opatření požádala.

Zrušení/ilustrační foto

„Na základě skutečnosti, že dodavatel přestal ústavu poskytovat součinnost k 30. říjnu 2015, nedošlo k úpravám registru podle aktuálně platné tzv. konopné vyhlášky,“ vysvětlil ředitel.

Blahutu dnes přijal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, chtěl informace o aktuálním vývoji situace. Němeček ředitele vyzval, aby urychleně otázku autorských práv vyřešil tak, aby se neshody v oblasti technologií nedotkly pacientů. „Jednání je plně v kompetenci pana ředitele a já doufám, že tento úkol splní v co nejkratší možné době,“ řekl ministr.

Konopí se vydává pouze na elektronický recept, proto se výdej musel zastavit. Podle informací lékárnické komory ale poslední dovezené konopí bylo vydáno v říjnu, lékárny žádné další v zásobách nemají. Konopí na elektronický recept si vyzvedávaly v celém Česku dvě desítky pacientů. Vysoká cena většinu z nich odrazovala, kriticky se k předepisování stavějí i mnozí lékaři. „Nejpozději ve chvíli, kdy bude dostupné první konopí vypěstované v Česku, bude registr již funkční. To by mělo být nejpozději na přelomu ledna a února,“ potvrdila mluvčí SÚKL Lucie Šustková s tím, že konopí od českého pěstitele bude pro pacienty výrazně levnější.

Na elektronický recept si pacienti mohli vyzvedávat i běžné léky. Místo elektronického receptu si tak po přechodnou dobu budou muset nechat psát klasické papírové recepty. Z léků s pseudoefedrinem se do registru pro léčivé přípravky s omezením hlásí pouze Panadol Plus Gripp. Žádné další přípravky s pseudoefedrinem se do registru nehlásí, lékárník si pouze zapisuje jejich výdej.

Blahuta ke sporům o technologie doplnil, že bezprostředně po svém nástupu loni v únoru řešil a narovnával vztahy ústavu s dodavateli. Nechal provést analýzy, výsledky ukázaly „určitou závislost“ ústavu na konkrétní společnosti. „V rámci narovnání se podařilo narovnat vztahy týkající se registru pro léčivé přípravky s omezením loni v listopadu. Dodavatelem nebyly uplatněny další nevyřešené záležitosti,“ řekl Blahuta.

Podle zjištění ČTK vydal městský soud v Praze ke kauze dvě předběžná opatření, ředitel hovořil jen o jednom. Druhé opatření se vztahuje na zákaz užití aplikace eRecept.

„Smluvní podpora kritických systémů SÚKL vypršela k srpnu 2015. SÚKL se následně rozhodl používat dílo Tronevia i bez licencí a spravovat jej sám. To vedlo k výpadkům a poruchám systému,“ sdělila Tronevia a.s. s tím, že usiluje o narovnání. „Předložili jsme dohodu, na základě které lze okamžitě obnovit běh všech systémů,“ uvedla firma.

17.12.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv