Výběr informací o lécích testovaných v souvislosti s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru (úřady ve Spojených státech v pátek povolily nouzové a omezené používání léku remdesivir, po němž se někteří pacienti s covidem-19 rychleji uzdravili):

– Lék remdesivir v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Jeho pozitivní účinky ukázala studie zaštítěná americkým vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci. Preparát, který zabraňuje množení viru, zatím není schváleným léčivem, jeho používání je proto experimentální. Společnost Gilead chce nyní i ve spolupráci s mezinárodními partnery zvýšit výrobu remdesiviru. V ČR se jako první se takto léčil třiapadesátiletý pražský taxikář ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na přelomu března a dubna. Už je v dobrém zdravotním stavu. Do testování tohoto léku jsou zapojeny i další české nemocnice.

– Dalším lékem, účinným při léčbě covidu-19 je lék na chřipku s účinnou látkou favipiravir, prodávaný pod názvem Avigan. Prokázal účinnost v boji s nemocí v Číně. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv koncem března oznámil, že jedná o dodávce tohoto léku z Japonska. Tento lék od pondělí 27. dubna distribuuje do českých nemocnic Všeobecná fakultní nemocnice. Vedle Thomayerovy nemocnice, která lék obdržela 28. dubna, už zájem projevila i Fakultní nemocnice Hradec Králové. Do ČR dorazila dávka asi pro sto pacientů. Zhruba pětina z toho je dar, který Česku poskytlo Japonsko, zbytek stát koupí. Lék se bude využívat jako experimentální, protože není v tuzemsku registrovaný.

– V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na covid-19. V Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin. ČR je nyní mezi pěti evropskými zeměmi zapojenými do klinické studie farmaceutické firmy Sanofi, která zkoumá bezpečnosti a účinnost hydroxychlorochinu na léčbu nemoci covid-19. Dodávku 330 balení léků s hydroxychlorochinem do ČR oznámila v polovině dubna fima Teva.

– České nemocnice zahájily i léčbu krevní plazmou s protilátkami, kterou získávají od uzdravených pacientů s covidem-19. 

– Podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou v popředí zájmu čtyři možnosti léčby covidu-19, které zaštiťuje Světová zdravotnická organizace jako globální klinické hodnocení sjednocené pod zkratku Solidarity. Jde o remdesivir, chlorochin nebo hydroxychlorochin, lopinavir/ritonavir a lopinavir/ritonavir v kombinaci s interferonem beta. Podle SÚKL se testují také léky, které se jindy používají proti malárii, HIV nebo ebole. Testují se také biologické a biotechnologické léčivé přípravky, jako například tocilizumab, který je registrován v EU jako biologická léčba revmatoidní artritidy.

2.5.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv