Lidé i samosprávy mohou nově ve službě Mobilní rozhlas zjistit, kolik obyvatel se v jejich obci nechalo očkovat proti covidu-19. Informace o 6250 samosprávách se každý den aktualizují a vycházejí z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Služba funguje ve spolupráci s technologickou společností MAMA AI.

Na jaře začal Mobilní rozhlas zveřejňovat informace o vývoji epidemie v jednotlivých obcích. Podle autorů je zájem o data o covidu velký, měsíčně si lidé zobrazí asi čtvrt milionu statistik.

„Zveřejněním dat o proočkovanosti obyvatel dáváme vedení obcí do rukou další důležitý nástroj. Na základě poskytovaných dat mohou samy vyhodnocovat dopady očkovacích kampaní a případně samy pomáhat ve zvyšování proočkovanosti obyvatel,“ uvedl Ondřej Švrček, autor platformy Mobilní rozhlas.

Lidé se nově dozví, jaký podíl obyvatel je v obci očkovaný alespoň první dávkou a také kolik už jich má vakcinaci dokončenou. I nadále služba zveřejňuje počet nových případů v obci, počet nově zjištěných nakažených v rizikové skupině nad 65 let a kolik bylo pozitivních případů za poslední dva týdny. V grafech mohou zájemci sledovat trend v dané obci na dlouhodobé časové ose.

Společnost MAMA AI pomocí umělé inteligence převádí data ÚZIS také do textového komentáře a grafů. Samosprávy, které Mobilní rozhlas využívají, pak mohou tato data rozesílat i svým registrovaným občanům. Služba je pro obce i lidi zdarma.

17.7.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv