Vypijte sklenici vody na zdraví svých ledvin, vyzývá Světový den ledvin, který připadá na 12. března a koná se letos podesáté. O onemocnění svých ledvin neví 40 procent pacientů do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice. Z plného zdraví končí na dialýze. Pokud se nemoc včas zjistí a léčí, může se úplně vyléčit, nebo alespoň zpomalit. Nutnost dialýzy se tím oddálí, sdělila ČTK profesorka Sylvie Opatrná z plzeňské fakultní nemocnice.

Ledviny/ilustrační foto

Ve světovém dni ledvin si mohou lidé ve vybraných nefrologických ambulancích po celé republice dát zdarma vyšetřit zdraví ledvin. Preventivní prohlídku, která ověří i zdraví ledvin, hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky.

Na www.ledvinova-kalkulacka.cz si mohou lidé také spočítat riziko onemocnění ledvin. „Pokud vyšetření u lékaře následně problém potvrdí, je možné začít včas s léčbou a na dlouhé roky zlepšit kvalitu života,“ řekl autor kalkulačky lékař dialyzačního střediska v Praze na Černém Mostě Petr Hartl. Testovaný vypíše věk, váhu, výšku a pohlaví. V další části testu pak je 13 otázek analyzujících rizikové faktory. Vyhodnocení je hotové hned po skončení testu.

Ledviny jsou párový orgán, každá o velikosti pěsti. Slouží k očišťování krve a jsou důležité k tomu, aby škodliviny a odpadní látky opustily tělo v moči. Ledviny čistí krev, která jimi neustále proudí, za minutu je to 1,2 litru krve. Přemíra soli, živočišné bílkoviny, cukr, alkohol, kouření, nedostatek spánku, minerálů a špatný pitný režim ledvinám škodí, stejně jako vysoký tlak, cukrovka, nadváha a některé léky, zejména proti bolesti.

„V Česku trpí chronickým selháním ledvin téměř 11.000 lidí, z nich na dialýzu je odkázáno zhruba 6300,“ upřesnila Opatrná. Transplantace je podle ní nejlepším řešením. V současnosti se zkrátila průměrná doba čekání na dárce u pacientů na dialýze na jeden rok. Někteří pacienti jsou ale na umělou ledvinu odkázáni trvale, protože transplantace pro ně není vhodná.
Fakta a mýty o ledvinách

Když nebolí, tak jsou zdravé…. Omyl – většinou onemocnění ledvin bolest neprovází. Často přijde pacient do ambulance až ve fázi ledvinného selhání.
Když dostatečně močím, je vše v pořádku…. Omyl – neobvyklé snížení objemu moči se projevuje až v pokročilých fázích ledvinného selhání. Mnohem důležitější je, co moč obsahuje – varující je přítomnost krve, bílkovin či kreatininu.
Čím víc piju, tím lépe…. Omyl – člověk by měl denně vypít dva až tři litry tekutin. Více by měli pít pacienti s infekcí močových cest nebo močovými kameny, naopak méně diabetici s poruchou funkce ledvin.
Kouření ledvinám nevadí…. Omyl – kouření poškozuje cévní systém, tedy i cévy v ledvinách. Při poruše cévního zásobení ledvin jejich funkce klesá.
Obezita ledviny chrání…. Omyl – člověk s nadváhou se obvykle nezdravě stravuje. Přemíra tuků a masitých pokrmů zatěžuje játra a ledviny, které tělo zbavují zplodin metabolismu. Obezita navíc bývá spojena s vysokým tlakem a cukrovkou, což jsou rizikové faktory ledvinného selhání.

Zdroj: síť dialyzačních středisek

9.3.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv