Roční britská holčička postižená rakovinou se v londýnské nemocnici Great Ormond Street (GOSH) stala prvním člověkem na světě, který podstoupil průkopnickou genetickou léčbu. Malá pacientka, která onemocněla akutní leukémií a které lékaři ještě nedávno nedávali šanci přežít, se nyní uzdravuje. Stále ale nelze vyloučit, že se nemoc vrátí. Informoval o tom deník The Times a další britská média.

Růžové balónky/ilustrační foto

Layle Richardsové byly tři měsíce, když u ní lékaři odhalili leukémii. Jak je podle britských lékařů u podobných velmi malých pacientů časté, chemoterapie a transplantace kostní dřeně dívku nevyléčily. Lékaři už nevěděli, jak Layle více pomoci, a den před jejími prvními narozeninami doporučili rodičům už jen paliativní péči před koncem života.

Otec dívenky Ashleigh Richards se ale odmítl vzdát naděje. „Nechtěl jsem, aby se to ubíralo takovým směrem. Raději jsem chtěl, aby zkusila něco nového a risknul jsem to,“ řekl BBC. Lékaři poté získali rychle povolení k provedení nové čistě experimentální léčby, která se dosud vyzkoušela jen na myších. Po zákroku se stav dívky natolik zlepšil, že je už zpět doma u rodičů a plná života.

Zákrok spočíval v zavedení genericky pozměněných imunitních buněk, zvaných UCART19, do těla pacientky. Vědci přitom použili speciálně upravené bílé krvinky jednoho zdravého dárce. Zákrok vyvolal u dívky vyrážku, jak lékaři předpokládali, ale rakovina ustoupila. „Její leukemie byla tak agresivní, že taková odezva (dívčina organismu) je jako zázrak,“ citoval lékaře deník The Independent.

Zda se léčba stane běžně užívanou metodou, se však zatím neví. „Tuto léčbu jsme použili jen u velmi silné holčičky a nelze zatím tvrdit, že se bude jednat o vhodnou léčbu pro všechny děti (s nádorovým onemocněním),“ řekl novinářům profesor genetické léčby a imunologie Waseem Qasim z nemocnice GOSH.

Ale tento případ je podle něj v každém případě dalším milníkem v používání nových genetických technologií. „Účinky (léčby) pro toto dítě byly ohromující. Pokud se to potvrdí u jiných pacientů, mohlo by to znamenat velký pokrok v léčbě leukemie a dalších rakovin,“ dodal Qasim.

6.11.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv