Pravidelná masturbace podle odborníků snižuje riziko rakoviny prostaty až o třetinu. Ideální frekvence je jednadvacetkrát měsíčně, minimální počet zdraví prospěšných ejakulací je pak 12 měsíčně. Výsledky amerického výzkumu mezi 30.000 muži na tiskové konferenci citoval primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Libor Zámečník.
Rakovina prostaty/ilustrační foto

V Česku žije nyní asi 60.000 mužů s rakovinou prostaty. Každý den je zjištěno kolem 20 nových případů a čtyři muži tomuto nádoru podlehnou. Prostata neboli předstojná žláza má u novorozence velikost hrášku, postupně se zvětšuje, což může způsobovat zdravotní problémy.

Podle lékařů nejsou navzdory v minulosti tradovaným fámám žádné zdravotní nevýhody masturbace. Podle Michala Pohanky ze Sexuologického ústavu VFN může muž masturbovat jak často chce a může. „Není žádná ideální obecně platná frekvence, záleží na individuálním vkusu a temperamentu, obecně lze říci, že pozitivní je několikrát týdně,“ doplnil Pohanka.

Podle přednosty Psychiatrické kliniky VFN a 1. lékařské fakulty Jiřího Rabocha není masturbace škodlivá, pokud není na veřejnosti, nevhodném místě nebo nenarušuje partnerský vztah. „Na druhou stranu někdo, kdo často masturbuje, nemusí být ve vztahu spokojen,“ dodal.

Kromě prevence rakoviny pomáhá masturbace také léčbě zánětů a bolestí prostaty, dále zlepšuje plodnost a podle některých studií má pozitivní efekt na rehabilitaci penisu, při poruchách erekce a předčasné ejakulaci.

Průzkum mezi 500 českými muži z přelomu letošního září a října, který si nechala zpracovat VFN, ukázal, že masturbaci považuje za pravidelnou součást svého života 80 procent dotázaných mužů. Tři čtvrtiny z nich mají stálou partnerku či partnera a masturbaci kombinují s pohlavním stykem.

2.12.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv