Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) není časté, ale závažné onemocnění způsobené bakterií Neisseria meningitidis (meningokok). IMO se projevuje nejčastěji jako zánět mozkových blan nebo sepse. Onemocnění může postupovat velmi rychle. Rizikovou skupinu představují děti do pěti let a mladí lidé mezi patnácti a pětadvaceti lety. Nejčastěji se ale onemocnění vyskytuje právě u kojenců a malých dětí, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém.

Zpočátku se meningokoková infekce může projevovat stejně jako běžné nachlazení. Podobně jako viróza se také šíří vzduchem pomocí kapének. Prvotní symptomy – zvýšená teplota nebo únava – obvykle rovněž vypadají jako onemocnění chřipkového typu. Že se jedná o problém mnohem závažnější nemusí při prohlídce odhalit ani lékař. Světloplachost či ztuhlá šíje jsou dalšími častými příznaky meningokokové infekce. Bakterii Neisseria meningitidis, která je původcem nemoci, obvykle signalizují červené až výrazné červenofialové skvrny na kůži. V takovém případě je nutné co nejrychleji zajistit hospitalizaci nemocného, v řádu hodin se totiž onemocnění může stát i smrtelným. Léčba je obvykle možná širokospektrými antibiotiky, avšak i po úspěšně vyléčené meningitidě si mohou pacienti nést následky na celý život – například v podobě poškození zraku či sluchu, špatného prokrvení končetin nebo epilepsie.

Očkování proti meningokoku není ze zákona povinné, přesto jej od loňského roku zdravotní pojišťovny dětem do dvou let plně hradí z veřejného zdravotního pojištění. A to tehdy, je-li v případě vakcinace proti meningokoku skupiny B očkování dítěte zahájeno před dovršením šestého měsíce věku. V případě vakcinace proti meningokoku skupin A, C a W je pak úhrada možná tehdy, je-li očkování provedeno jednou dávkou v druhém roce života. Rodiče tak celkově ušetří bezmála deset tisíc korun.

Zkrátka ale nepřijdou ani zájemci, kteří nárok na očkování zdarma proti meningokokové infekci nemají. ZP MV ČR svým klientům přispívá v rámci svého Fondu prevence na očkování proti infekčním onemocněním částkou ve výši 1 000 Kč v případě dospělých a 1 500 Kč dětem. Každý rodič může navíc postoupit svůj příspěvek ve výši 500 Kč ve prospěch svého dítěte. Pokud tak učiní oba rodiče, dítě na očkování může získat celkem až 2 500 Kč.

25.8.2021

zdroj: ozdravotnictvi.cz


Další články

Na přehled všech zpráv