Začátkem roku 2014 Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami zahájilo projekt „Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR – SCREENINGOVÉ PROGRAMY“, který je financován ze zdrojů Evropské unie a částečně ze státního rozpočtu. Projekt nyní vstupuje do své třetí etapy a potrvá až do 30. června 2015. Je podporován celorepublikovou informační kampaní, jejíž součástí je osvětová roadshow. Od února se osvětová roadshow již potřetí rozjede po České republice a navštíví dalších 11 měst. Nové informace, přímý kontakt s lékaři a motivace získaná na roadshow dávají projektu další rozměr. Hlavním mediálním partnerem projektu je Česká televize, která významným způsobem napomáhá zvyšovat povědomí o tomto důležitém tématu.

MZ prevence rakoviny

Cílem projektu „SCREENINGOVÉ PROGRAMY“ je zvýšení návštěvnosti preventivních vyšetření tří nejrozšířenějších nádorových onemocnění v České republice – rakoviny tlustého střeva a konečníku, rakoviny prsu a rakoviny děložního čípku. Včasné odhalení je prvním krokem k úspěšnému vyléčení. I to je poselstvím osvětových roadshow, které putují po České republice. V rámci projektu byly na preventivní prohlídky doposud všemi zdravotními pojišťovnami adresně pozvány téměř 2 miliony občanů z cílových skupin, které jsou onemocněními nejvíce ohrožené.

Roadshow za účasti významných lokálních osobností a odborníků z řad lékařů nabízí osvětový program, který všem přítomným poskytne informace o možnostech prevence vybraných nádorových onemocnění a návštěvě screeningových programů. Odborníci jsou po celou dobu roadshow k dispozici všem příchozím, kteří s nimi mohou konzultovat své individuální dotazy.

Rakovina tlustého střeva a konečníku, rakovina děložního čípku a rakovina prsu jsou dlouhodobě nejrozšířenějšími typy rakoviny. Každoročně si jejich diagnózu vyslechne 16 000 obyvatel České republiky, 6 400 z nich zemře. Screeningové programy jsou cestou, jak snížit číslo maminek, tátů, babiček a dědů, kamarádek a kamarádů, které si nemoc vzala. Včasné odhalení nádorového onemocnění totiž markantně zvyšuje šanci na uzdravení pacienta. Roadshow motivuje občany, aby se postavili vlastnímu strachu z případného pozitivního výsledku vyšetření, právě to je totiž prvním krokem k uzdravení.

Další informace o roadshow jsou uveřejněny na webu MZ ČR www.bezrakoviny.cz.

 

 

2.2.2015

zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ogilvy PR


Další články

Na přehled všech zpráv