V Městské nemocnici Ostrava se dnes otevřelo Centrum hyperbarické medicíny s novou komorou, která patří k nemodernějším v Evropě a od pondělí začne sloužit pacientům. Zařízení nahradilo původní hyperbarickou komoru otevřenou v roce 1965, která byla první v tehdejším Československu. Komora má nejen větší kapacitu, ale pacienti budou také v komfortnějším prostředí. Novinářům to dnes řekl primář Centra hyperbarické medicíny Michal Hájek.

Hyperbarická komora je velké tlakové zařízení, ve kterém pacienti pomocí speciálních masek dýchají stoprocentní kyslík. Původní komora měla válcovitý tvar, díky němuž si vysloužila přezdívku ponorka. Terapii v ní mohlo podstupovat deset pacientů. Nová komora je kvadratická a vejde se do ní až 18 klientů. Pracoviště dosud ročně ošetřilo zhruba 500 pacientů, nyní by jich mohlo být až 700.

Komora je umístěna v nově vybudovaném objektu. „Máme dvoupodlažní pavilon, kde je konečně důstojné zázemí jak pro pacienty, tak i personál. V druhém podlaží jsou ambulance i vyučovací prostory, protože vyučujeme také studenty Lékařské fakulty Ostravské univerzity a zajišťujeme i postgraduální vzdělávání v našem oboru,“ řekl Hájek.

Součástí budovy jsou i dva pokoje pro pacienty, kteří v komoře obvykle tráví zhruba dvě hodiny. Nová komora je vybavena čtyřmi obrazovkami a sluchátky, lidé tak během léčby mohou sledovat filmy nebo poslouchat rádio.

„Nová komora je moderní s výrazně ekonomičtějším provozem, než byla ta stará. Komora je opravdu naditá špičkovou elektronikou,“ podotkl Hájek. Léčba v hyperbarické komoře se podle něj využívá asi u 20 léčebných indikací a stavů. Jsou to akutní i chronické indikace. „Z akutních nejčastěji máme pacienty s intoxikací oxidem uhelnatým, pak potápěče po nehodách, tedy s dekompresním onemocněním. Máme pacienty se vzduchovou embolií do mozkových tepen a také s drtivými poraněními dolních končetin. Z chronických máme nejvíc pacientů s akutními ztrátami sluchu,“ podotkl Hájek.

Výstavba centra stála přes 41 milionů korun bez DPH, komora 36,5 milionu korun bez DPH a dalších zhruba 12 milionů korun bude potřeba na servis. „V České republice je aktuálně jen 13 těchto nesmírně důležitých zařízení, a to naše je jediným poskytovatelem této péče pro pacienty na území celé Moravy a kraje Vysočina. Zajišťuje tak čtyřiadvacetihodinový provoz pro spádovou oblast čítající zhruba 4,5 milionu obyvatel,“ uvedl radní pro zdravotnictví Michal Mariánek (Ostravak).

(ČTK)

1.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv