Sněmovna by mohla dát ministerstvu zdravotnictví právo k zajišťování nákupu a distribuce léčivých přípravků například při epidemiích. Nutný by byl souhlas vlády. Ministerstvo by mohlo stanovovat i ceny těchto léčiv a úhrady z veřejného zdravotního pojištění. Předpokládá to pozměňovací návrh skupiny poslanců v čele s Martinou Lisovou k vládní novele, která se týká veterinárních přípravků. Předloha je po dnešním druhém čtení před závěrečným schvalováním, které by se mohlo uskutečnit na červencové schůzi.

Úpravu prosazuje skupina poslanců v reakci na zkušenosti při epidemii covidu-19. Ukázala slabinu současného systému zajišťování léčivých přípravků, které jsou významné pro ochranu veřejného zdraví při mimořádných situacích, napsali v důvodové zprávě. Ministerstvo by mohlo novou pravomoc využít podle zdůvodnění v případě, že by nebylo možné zajistit dostupnost léčivých přípravků standardně.

Širší debatu pak vyvolal pozměňovací návrh Toma Philippa, podle kterého by lékaři již nemuseli zaznamenávat údaj o očkování do dvou registrů jako nyní, ale jen do jednoho. „Pozměňovací návrh nepatří k tomuto zákonu. Jde o typický přílepek,“ uvedl poslanec Kamal Farhan. Úprava by navíc podle něj rozšířila okruh lidí, kteří by měli přístup k údajům o tom, jaké léky pacienti užívají. Poslanec Marek Výborný odmítl, že jde o nesouvisející záležitost, když jde o zákon o léčivech. O pozměňovacím návrhu se podle něj ještě povede diskuse s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Vládní předloha předpokládá regulaci reklamy na veterinární přípravky. Ukládá také povinnost vedení záznamů o lécích i těm podnikatelům, kteří chovají zvířata nikoliv pro potravinářské zpracování. Zavede rovněž sběr dat o veterinárních antibiotikách v jednom systému. K použití přípravků například s látkou s hormonálními účinky nebo látkami potlačujícími činnost štítné žlázy si veterináři podle předlohy budou muset vyžádat souhlas chovatele zvířete.

Reklama, která se týká medikovaných krmiv, bude moci mířit podle předlohy pouze na veterináře. Cílem je podle zdůvodnění zabránit tomu, aby ovlivňovala laiky, kteří by pak mohli používat tyto léčivé přípravky nesprávně či v nadměrném množství a ohrozit tím veřejné zdraví, zdraví zvířat nebo životní prostředí.

Státní veterinární ústav vybuduje podle novely systém s informacemi o používání veterinárních léčiv. Údaje v něm bude uchovávat deset let, některá z nich budou dál sloužit ke statistickým účelům.

17.6.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv