Ministerstvo zdravotnictví nyní nechystá uznávání protilátek po covidu-19 jako další předpoklad bezinfekčnosti. Vyplynulo to z vyjádření ministra Adama Vojtěcha při dnešních sněmovních interpelacích. Podle něho je nutná odborná mezinárodní shoda na hladině těchto protilátek, která zatím chybí.

„Do doby, než bude shoda na ochranné hladině protilátek, bohužel nelze tyto zohlednit v opatřeních,“ uvedl ministr. Nález protilátek podle něho znamená jen to, že daný člověk covid-19 s největší pravděpodobností prodělal, ale nelze stanovit, kdy a ani zda je dostatečně chráněn. „Pokud bude odborné stanovisko na mezinárodní úrovni, budeme ho aplikovat. Není to věc, která je uzavřená,“ dodal Vojtěch.

Nejvyšší správní soud označil koncem června za diskriminační, že test na protilátky není uznávaný jako potvrzení o bezinfekčnosti – na rozdíl od očkování, nedávno prodělané nemoci nebo negativního testu. Odborníci se nad verdiktem pozastavovali. Například biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka poznamenal, že rozhodnutí soudu nepovažuje za kontroverzní, ale za „ptákovinu“.

8.7.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv