Ministerstvo práce (MPSV) navrhuje ve vyhlášce zvýšení příspěvků na živobytí osobám v hmotné nouzi se speciální dietou, například těhotným nebo diabetikům. Zvýšit by se měly od října o necelých deset procent, tedy většinou zhruba o 100 korun měsíčně. Naposledy se zvyšovaly před deseti lety. Celkové náklady resort odhaduje na 3,9 milionu korun za rok.

Příspěvek na živobytí dostávají lidé v hmotné nouzi. Výše příspěvku je rozdílem zákonem stanoveného životního minima a výše jejich příjmů po odečtení 30 až 35 procent jako nákladů na bydlení. V případě lékařem potvrzené speciální diety se životní minimum pro výpočet příspěvku o částku uvedenou v novelizované vyhlášce navyšuje.

Naposledy se zvyšovaly v roce 2012, kdy rostly asi o čtyři procenta. „S ohledem na současný skokový nárůst inflace a v důsledku toho stále rostoucích cen potravin je za současného stavu nezbytné reagovat navýšením předmětných částek, nehledě na skutečnost, že v předchozích deseti letech předmětná úprava rostoucí ceny nijak nezohlednila,“ píše se v důvodové zprávě.

Částky vycházejí ze studie nákladů jednotlivých diet proti běžné stravě, kterou vypracovali lékaři z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Podle návrhu by měly vzrůst o 9,5 procenta, což u většiny tvoří kolem 100 korun měsíčně.

Nejméně vzroste příspěvek u diety při dialýze, tedy nutnosti pravidelně navštěvovat pracoviště s přístrojem nahrazujícím špatně fungující ledviny. Naopak nejvíc u celiakie, tedy diagnostikované nesnášenlivosti lepku. Lidé, kteří si musí kupovat speciální pečivo, mouku nebo těstoviny, by měli podle návrhu nárok na zvýšení o 3066 korun. V současné době je to 2800 korun.

Příspěvky jsou také například pro pacienty s cukrovkou, nesnášenlivostí laktózy, řídnutím kostí nebo zvýšeným cholesterolem. Dietu musí mít ale potvrzenou lékařem déle než tři měsíce před žádostí o příspěvek. Na některé z těchto diet svým pojištěncům přispívají také zdravotní pojišťovny.

Od 1. července se zvýšila i částka samotného životního minima, od kterého se odvíjí i další sociální dávky. Stoupla na 4620 korun z dosavadních 4250 korun. Stejně se upravily i minimální částky pro dospělé a děti v domácnosti a existenční minimum, které dostávají nepracující nebo neplatiči alimentů. Kvůli zdražování vláda minimální částku pro život upravila letos už podruhé, poprvé ji navýšila od dubna.

12.8.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv