Ministerstvo zdravotnictví chce v příštím roce obnovit pacientskou radu, která by byla poradním orgánem složeným ze zástupců pacientských organizací. Na setkání s pacientskými organizacemi to řekla náměstkyně Lenka Teska Arnoštová. Úřad chce rovněž zakotvit práva pacientů v legislativě a zajistit financování pacientských organizací. Na to chce získat i peníze z evropských fondů.

České zdravotnictví/ilustrační foto

Zástupci ministerstva se s pacienty setkávají pravidelně, v letošním roce šlo o čtvrté jednání. Zúčastnil se jej i nový ministr Miloslav Ludvík. V úvodu řekl, že pacientské organizace zastupují obrovskou skupinu lidí ve zdravotnickém systému, která je ale nejméně slyšet. To by chtělo ministerstvo změnit.

Na ministerstvu vzniká projekt, který by měl mimo jiné nastavit spolupráci mezi organizacemi a státní správou a zajistit vzdělávání pacientů. Na projekt chce úřad získat peníze z evropských fondů. „Chtěli bychom ukotvit statut pacientské rady, aby se zúčastňovala jednání na ministerstvu zdravotnictví a byla součástí vnitřního připomínkové řízení,“ uvedla Arnoštová, která má najít způsob, jak v legislativě ukotvit pacientské organizace a zajistit jejich financování.

Na webu ministerstva už dnes funguje stránka, která se pacientům věnuje. Podle Arnoštové také byla zřízena e-mailová adresa propacienty@mzcr.cz, na které úřad shromažďuje podněty pacientů i jejich organizací.

Pacientská rada už v minulosti na ministerstvu fungovala, někteří tehdejší členové ale nebyli s její činností spokojeni. Například v roce 2008 si členka Vladimíra Bošková z Občanského sdružení na ochranu pacientů stěžovala, že rada nemohla nic ovlivňovat a byla stavěna před hotová rozhodnutí.

15.12.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv