Sedm vědců dnes v Praze obdrží ceny ministra zdravotnictví a čestná uznání za zdravotnický výzkum pro letošní rok. Sdělila to Pavla Bednářová z tiskového oddělení ministerstva. Vědci dostanou ocenění za širokou škálu projektů – od výzkumu nádorů, přes mozkové příhody až po nemoci přenosné mezi lidmi a zvířaty.

Gratulace/ilustrační foto

Ceny ministra obdrží tři vědci. Jedním z nich je Jiří Bártek z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který zkoumal vznik a úlohu nádorových buněk a léčbu glioblastomu, nejagresivnějšího typu mozkových nádorů. Renata Cífková z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Praha získá cenu za výzkum rizik pro pacienty po mozkové příhodě a zvýšení šancí na jejich přežití.

Třetím vyznamenaným je Ondřej Viklický z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM), který se zabýval možnostmi včasného odhalení budoucího poškození transplantovaných ledvin. Každý ze tří oceněných obdrží od ministerstva 100.000 korun.

Další čtyři vědci dostanou od ministra čestná uznání. Mezi nimi je David Školoudík z Fakultní nemocnice Ostrava za výzkum snížení rizika mozkového infarktu, Jiří Gallo z Fakultní nemocnice Olomouc za výzkum příčin uvolňování umělých kloubů, Ondřej Hrušák z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze za výzkum zlepšení diagnostiky leukémie a lymfomů a Bohumír Kříž ze Státního zdravotního ústavu za zkoumání ohnisek nákaz přenášených mezi lidmi a zvířaty.

17.12.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv