Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Informaci České televize potvrdil na twitteru jeden ze členů skupiny, sociolog Martin Buchtík. Skupina vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením nového koronaviru.

Buchtík nemá informace o důvodech rozpuštění skupiny. „MeSES byl před hodinou jedním telefonátem náměstka zrušen. Žádné důvody nám sděleny nebyly,“ uvedl.

Jeho slova potvrdil i vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal. „Důvody neuvedli, snad je dodají písemně,“ řekl webu iROZHLAS.cz. Dodal, že ministerstvo expertní skupinu předem neupozornilo.

Informaci o rozpuštění poradního orgánu potvrdilo ministerstvo zdravotnictví serveru Seznam Zprávy. Bližší informace ale mluvčí resortu nesdělila s odkazem na chystanou tiskovou zprávu.

MeSES poskytovala vládě doporučení pro boj s epidemií. Svá stanoviska také zveřejňovala na webu. Kromě epidemiologů zahrnovala odborníky na ekonomii, sociologii či právo.

Činnost skupiny minulý týden kritizovala skupina 12 lékařů, mezi kterými je rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Vláda má podle nich standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. Kritikům také vadilo, že MeSES nenese za svá doporučení ke zvládání epidemie žádnou právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost.

18.5.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv