Penězi určenými na podporu atestačního vzdělávání lékařů ministerstvo zdravotnictví podpoří jen budoucí praktické lékaře a praktické lékaře pro děti a dorost. Když se zavážou k otevření ordinace v regionu s nedostatkem lékařů, bude jejich plat během vzdělávání celý hradit stát. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je to jedna z cest, jak lze zajistit dostupnou zdravotní péči.

Těmto lékařům, kteří se budou připravovat pro vlastní praxi v nemocnicích, bude ministerstvo hradit plnou mzdu včetně odvodů. Přispěje i školitelům. Nemocnici by vzdělávání lékařů, kteří u ní po atestaci nebudou dál pracovat, nemělo nic stát. „Myslím si, že toto je jediná cesta, která v horizontu pěti šesti let může vést k nějakému cíli,“ řekl Válek.

Podpora bude pevně svázaná s tím, v jakém regionu začne lékař po atestaci pracovat. „Já nepotřebuji, aby se mi pořád zvyšoval počet lékařů v Brně, v Praze – ne, že by tam nebyli potřeba – ale chci, aby dostupnost, co se týče praktických lékařů pro dospělé, praktických lékařů pro děti a dorost, byla plošná,“ řekl Válek. Letos by se takto mohlo vzdělávat asi 60 lékařů, v příštím roce 250 až 300.

Kromě nedostatku dětských a praktických lékařů se některé kraje potýkají také s nedostatkem stomatologů. Protože ale zubař atestaci nepotřebuje, není možné motivovat ho prostřednictvím atestačního vzdělávání jako praktiky. Podle Válka bude nutné v případě zajištění dostupnosti zubařů změnit legislativu, aby jich byl nejen dostatek, ale aby byl dostatek těch, kteří budou spolupracovat se zdravotními pojišťovnami. Smlouva s pojišťovnou by mohla být podmínkou pro otevření nové ordinace a studenti stomatologie by povinnou praxi měli vykonávat také v ordinaci, která s pojišťovnami spolupracuje.

22.8.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv