Ministerstvo zdravotnictví zdůvodňuje změny, na jejichž základě by v úřadu měly skončit náměstkyně Lenka Ptáčková Melicharová a Lenka Taie Kolaříková, racionalizací a zefektivněním činností. Vyplývá to z doplněného materiálu, který by měla ve středu projednat vláda. Návrh by se měl dotknout i dalších vedoucích úředníků. Náměstkyně považují změny za účelové a chtějí se proti nim bránit.

Otazník/ilustrační foto

Materiál měla vláda na programu už před týdnem, jeho projednávání ale odložila s tím, že má ministr Miloslav Ludvík změny podrobněji odůvodnit. Změny nyní ministr uvádí slovy „z důvodu racionalizace a zefektivnění činností“. Podobně Ludvík zřejmě argumentoval i před týdnem. „Ministr změny dnes odůvodnil racionalizací v řízení celého ministerstva, protože v současné době je tam osm odborných náměstků, považuje to vzhledem k počtu zaměstnanců za příliš vysoký počet,“ uvedl tehdy nejvyšší státní úředník Josef Postránecký.

Na úřadě je v současnosti šest míst odborných náměstků, z čehož na jeden post je vypsáno výběrové řízení, dále místa hlavní hygieničky a státního tajemníka. Podobné počty náměstků mají i jiná ministerstva – například školství má sedm odborných náměstků, ministerstvo průmyslu a obchodu osm.

Na zdravotnictví by měla být podle doplněného návrhu zrušena sekce majetkových a mezinárodních věcí, kterou vede Taie Kolaříková. V té souvislosti zanikne pozice náměstkyně a místo toho vznikne služební pozice v platové třídě o jednu nižší. Zrušit se mají také místa ředitele odboru veřejných zakázek a dvou vedoucích oddělení v tomto odboru. Pozice budou nahrazeny dvěma jinými ve stejné platové třídě. Část agendy bude nově spadat pod sekci legislativy, kterou vede náměstek Radek Policar, část pak do sekce ekonomiky a přímo řízených organizací, v jejímž čele stojí náměstek Petr Landa.

Obdobně má být zrušena sekce strategií pod vedením Ptáčkové Melicharové a s tím post náměstkyně. Opět vznikne služební místo v platové třídě o jednu nižší. Dále zanikne odbor koncepcí a strategií, místo něhož vznikne oddělení v sekci zdravotní péče, kterou dočasně vede náměstek Tom Philipp. „Tato změna by měla přispět k lepší přípravě koncepce zdravotní politiky pro celou Českou republiku,“ uvádí v materiálu ministerstvo. Část agendy, která se týká protokolu či vládní a parlamentní agendy, se přesune do přímé působnosti ministra. „Touto změnou by došlo k zajištění plynulého a efektivního plnění úkolů ministra,“ uvádí ministerstvo.

Změny mají být rozpočtově neutrální. Ludvík přitom redukci počtu náměstků zdůvodňoval úsporami.

Ministerstvo se k důvodům změn nechtělo před jednáním vyjadřovat. „Nejprve s těmito argumenty seznámíme vládu, po projednání systemizace budeme na tiskové konferenci informovat média,“ napsala ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Někteří ministři měli před týdnem o návrhu pochybnosti. Podle náměstkyní, kterých se má opatření dotknout, vláda ukazuje, jak se dá služební zákon obejít. Podle Postráneckého je však změna v souladu se služebním zákonem.

Menší změny v materiálu navrhují i jiné úřady. Například ministerstvo zahraničí chce navýšit počet míst na konzulátu ve Lvově a vnitro zřídit 11 postů v odboru azylové a migrační politiky. Pokud vláda návrh schválí, bude platit od ledna příštího roku.

13.12.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv