Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík by rád umožnil nemocnicím zvýšit sestrám příplatek za práci na směny. Cílem je přitáhnout sestry do nemocnic, kde je jich nedostatek. Připravuje změnu nařízení vlády, které nyní nemocnicím dává možnost sestrám připlácet za směnnost 400 až 1000 korun měsíčně. Ludvík dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že by si uměl představit až 5000 korun za měsíc. Nový ministr by také chtěl sestrám omezit administrativu.

Nemocnice/ilustrační foto

Upravené nařízení vlády by mohlo platit od dubna. „My ho připravujeme tak, abychom ho nejpozději někdy v lednu na zasedání vlády předložili tak, aby pokud možno platilo od druhého kvartálu příštího roku,“ řekl ministr, který je ve funkci od konce listopadu. Plánované opatření by mohlo podle Ludvíka přitáhnout sestry do nemocnic v dohledné době, zatímco změna vzdělávání zdravotních sester projednávaná ve Sněmovně může zvýšit jejich počet nejdříve za pět let.

Peníze na růst příplatku za směnnost by chtěl Ludvík najít ve svém resortu. „V tuto chvíli děláme inventuru v resortu a potřebuju zmobilizovat všechny finance, které tam najdeme. Takže určitý plán mám, ale před tím, než to propočítáme, tak bych s tím chtěl seznámit vládu,“ uvedl.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) před koncem loňska v Česku chybělo téměř 3300 sester na plný úvazek, z toho téměř polovina v nemocnicích.

11.12.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv