Počet dětí s nadváhou se meziročně stále zvyšuje, je proto nezbytné se zaměřit na obezitu u dětí. Více než pětina dětí ve věku 11 až 15 let má nadváhu nebo je obézní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to řekl novinářům při příležitosti Světového dne obezity.
Dětská obezita/ilustrační foto
Dospívající sice jedí více ovoce i zeleniny a méně sladkostí, problém ovšem je, že mají nedostatek pohybu, řekl Vojtěch na akci Univerzity Karlovy s názvem Pohybem proti obezitě. Odvolával se na studii z roku 2018, do níž se zapojilo 230 škol a bylo testováno více než 13 tisíc dětí ze 14 krajů České republiky. Podle Vojtěcha doporučují odborníci minimálně hodinu pohybu denně. Toho však dosáhne jen asi pětina školáků ve věku 11 až 15 let.

Podpoře zdravého životního stylu školáků se ministerstvo věnuje například programem Zdravá školní jídelna. „Vzděláváme personál školních jídelen, edukujeme ho, informujeme i strávníky a motivujeme pedagogický sbor a vedení školy, aby strava, která je poskytována žákům ve školních jídelnách, byla pestrá a nutričně vyvážená,“ dodal ministr.

„Obézní děti jsou většinou zdravé. Ale během života se z těch zdravých odlupují ti nemocní. A přibývá jich s věkem. Devadesátiletý obézní, co by byl zdravý, je velká vzácnost,“ doplnil předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina.

Akce s názvem Pohybem proti obezitě má za cíl posílit mezi lidmi prevenci nadváhy a obezity. Událost pro veřejnost připravila Univerzita Karlova, koná se dnes v pražském obchodním centru Quadrio. Zájemci si mohou nechat zdarma změřit tlak či množství cukru v krvi. K dispozici je poradenství o výživě a představení sportovních aktivit.

Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu mírnou nadváhu. Trpí jí 47 procent mužů a třetina žen, obézní je každý pátý muž a 18 procent žen. Lékaři dlouhodobě upozorňují na rizika spojená s nadváhou a zejména s obezitou.

4.3.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv