Zástupci Zdravotnické záchranné služby a Horské služby ČR dnes v Dolní Moravě na Orlickoústecku představili vylepšenou aplikaci pro mobilní telefony s názvem Záchranka. Lidé si ji mohou stáhnout do mobilu a v případě potřeby si stisknutím jednoho velkého tlačítka přivolat zároveň pomoc zdravotníků i horských záchranářů. Do aplikace si uživatel předem zadá údaje o sobě včetně zdravotních informací a kontaktů na blízké, řekla Klára Majíčková z neziskové organizace Záchranka.
Mobilní aplikace/ilustrační foto

„Ve chvíli, kdy je člověk v nouzi, stačí, aby zmáčkl tlačítko v aplikaci Záchranka. V tu chvíli se odešle GPS signál, zdravotní údaje i kontakty na osoby blízké a informace o stavu baterie, a to jak na záchrannou službu v daném kraji, tak příslušné horské službě, kteří mohou vyjet člověku na pomoc,“ uvedla Majíčková.

Aplikace umožňuje volajícího lokalizovat na jednotky metrů. Zároveň nezmizela možnost kontaktovat pouze horskou službu, samostatné tlačítko na její volání zůstalo zachováno. V minulém roce Záchranka přinesla novinku pro neslyšící uživatele, kteří v případě neschopnosti hlasově komunikovat s operátorem linky 155 můžou svůj stav specifikovat pomocí jednoduchých ikon. Tato možnost se nyní otevírá všem v případě, že jim jejich stav nedovolí mluvit.

Použití aplikace zkrátilo dojezdové časy záchranářů. Informace o ohroženém člověku si nemusejí mezi sebou předávat a mohou okamžitě jednat. Majíčková zdůraznila, že aplikace slouží pro přivolání pomoci nejen v zimě, ale i při pohybu na horách v létě. Zásah záchranářů usnadňuje i ve městech, kde informuje například o patře, kde se byt ohroženého člověka nachází.

Aplikace Záchranka funguje téměř dva roky, do svých telefonů si ji nainstalovalo více než půl milionu uživatelů. Díky volání z aplikace vyjížděla Zdravotnická záchranná služba k 1500 případům, denně jejím prostřednictvím volá o pomoc zhruba 40 lidí. Autor aplikace Filip Maleňák ji původně začal vyvíjet jako svou bakalářskou práci.

22.1.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv